Danrhena – postaci

Znane postaci
Osmond MałyVelith

Osmond Mały

Ubogi, lecz bystry i biegły we władaniu bronią rycerz pochodzący z Grzywy. Urodził się jako jeden z trzech synów biednego szlachcica ziemskiego. Był niższy od swych braci, przez co zaczęto mówić na niego „Mały”, choć i tak ma niemal dwa metry wzrostu.
W młodości służył jako giermek diuka Emera II. Podczas uzurpacji tronu Srebrogórza przez Kornetta Czarnego, Osmond pomógł Steffronowi i jego siostrom wydostać się ze stolicy.

Podczas Kryzysu w Emersvort bracia rycerza stanęli po stronie Kornetta i obaj zginęli w zamieszkach. Osmond własnoręcznie zabił wtedy jednego z nich, najstarszego Dennisa.

W roku 1268 Steffron II zlecił Osmondowi zajęcie niestrzeżonego zamku w Danrhenie, Samotni Królowej.
Obecnie zamek jest tymczasową siedzibą Osmonda. Stacjonuje tam około stu jego żołnierzy.

Velith

Pochodząca z nieprawego łoża córka Wilemara z Trosedd, przebywająca w Samotni Królowej jako zakładniczka Osmonda Małego.

Potwór z Trosedd spłodził ją ongiś przy okazji wizyty we wsi Gronowo z żoną schorowanego węglarza. Mimo bękarciej proweniencji, Velith zawsze była traktowana przez ojca bardzo dobrze.

Podczas marszu na Samotnię Królowej Osmond zatrzymał się we wsi, gdzie od mieszkańców dowiedział się o dziewczynie i jej pochodzeniu. Rycerz zabrał ją ze sobą i po zdobyciu zamku zamknął pod kluczem.

Velith jest młodziutką dziewczyną o urodzie godnej Domu Księżyca. Ma słomiane włosy, zielone oczy i wyraziste rysy twarzy. Jest krzykliwa i buntownicza, a od najmłodszych lat przejawia skłonność do okrucieństwa, zupełnie jak jej ojciec.