Zdrada Emilii Pryn

Emilia Pryn była małżonką zmarłego w 1288 roku Baronessa Ernesta. Uchodziła za dobrą panią ziemską aż do momentu gdy dopuściła się przewrotu na życie własnego syna Alberta Pryna i jego ówczesnej narzeczonej Anny Elisy Chanvier, choć przewrót został udaremniony doprowadził on do śmierci jednego ze szlachciców z rodu Hetterdorfów.
Po tych wydarzeniach Emilia została pochwycona i osądzona. W trakcie głośnego procesu na jaw wyszło to iż małżonka Barona nie tylko knuła przejęcie władzy ale także mord zarówno swojego małżonka Ernesta jak i własnych dzieci. Na ich miejsce pragnęła zasiąść wraz jej wieloletnim kochankiem Diego Horezem. Dzięki zeznaniom świadków udowodniono jej także zamach na rodzinę Chanvier, spalenie ich rodowego zamku, oraz pośredniego doprowadzenia do śmierci Elżbiety, matki Anny która straciła życie w wyniku poparzeń. Pojawiły się także oskarżenia o współprace z Grupą rympałka chociaż nie zostało jej to udowodnione przez brak dowodów. Z racji na jej haniebną zdradę w pierwszej kolejności została skazana na śmierć, jednak w wyniku zawiłości politycznych jej karę zmieniono na dożywotni areszt domowy w zamku Prynów gdzie przebywa do dziś dzień.
W Saldfort temat zdrady Prynowej Emilli uchodzi za temat tabu, mimo iż jej działania doprowadziły niemal do upadku miasta, mieszczanie jak i okoliczni chłopi nie lubią o nim mówić a nawet udają iż owa kobieta w ogóle nie istniała.