Zatruwanie

Opis
Owiana nie najlepszą sławą sztuka korzystania z trujących substancji to wymagająca dużego nakładu pracy i niebezpieczna umiejętność. Wprawdzie nie wymaga specjalnych narzędzi, bowiem wystarczy jedynie odpowiedni przedmiot i pożądana trucizna, lecz mimo wszystko wyższej jakości trucizny mogą okazać się trudne do pozyskania. Zatruwać możemy każdą jednoręczną broń białą (sztylety, miecze, szable) oraz żywność.
Jeśli podczas walki korzystamy z zatrutej broni, każdy trafiony cios niesie za sobą szansę zatrucia przeciwnika. Dodatkowo, posiadanie wiedzy o zatruwaniu znacznie zwiększa szansę na udane zatrucie.
Zatruta żywność zaczyna działać w momencie jej spożycia.
Stosowanie
Aby zatruć przedmiot musimy kliknąć na niebieski kryształ w oknie umiejętności przy pozycji Zatruwanie, wskazać porcję trucizny, którą chcemy użyć, a następnie wybrać obiekt, który chcemy zatruć. Proces potrwa kilka sekund, po czym gra poinformuje nas o wyniku akcji w formie komunikatu.
Aby pozbyć się trującej substancji z danej broni należy skorzystać z naoliwionej szmatki.

Istnieją cztery główne rodzaje trucizn, wykonywane przez alchemików. Im lepsza substancja, tym więcej obrażeń zadaje, jednak też trudniejsza w zaaplikowaniu. Nieudana próba nałożenia trucizny na przedmiot poskutkuje zmarnowaniem substancji, a w najgorszym wypadku istnieje ryzyko zatrucia własnego organizmu. Może to być bardzo niebezpieczne zwłaszcza podczas używania silniejszych trutek.

Trucizna Lekki ekstrakt z ostu wywołujący zawroty głowy, rzadziej halucynacje lub śmierć. Zazwyczaj stosowany jako trutka na szczury.


Szerszeń Ulubiona trucizna południowych komand Scoia’tael, potrafiąca zwalić ofiarę z nóg, a w niektórych przypadkach nawet zabić.


Woda tukajska Zabójcza trucizna stosowana przez skrytobójców, terrorystów czy zazdrosne kochanki. Nieświadome spożycie wody tukajskiej może doprowadzić do natychmiastowej śmierci.


Krew bazyliszka Na wieki potępiona dusza grzesznika, który skusi się skorzystać z tej trucizny. Krew bazyliszka to jeden z najsilniejszych znanych toksykantów. Ofiara umiera w straszliwych męczarniach i bardzo trudną ją uratować.
Trening
Umiejętności zatruwania nie można łatwo nauczyć się od innej postaci. Znani użytkownicy trucizn to przede wszystkim kaci oraz szczurołapy, lecz znani są oni z niechętnego dzielenia się doświadczeniem. Niektórzy niekonformistyczni alchemicy również zagłębiają tajniki wiedzy o truciznach, aczkolwiek najczęściej zajmują się tym, w sposób sekretny, wszelkiej maści skrytobójcy, terroryści czy szpiedzy.
Aby samemu doskonalić umiejętność zatruwania wymagany jest duży nakład trutek i powtarzalne próby nakładania ich na odpowiedni przedmiot.
Fabuła
Sztuka zatruwania to domena cichych morderców, katów, szczurołapów, aktywnych szpiegów lub osławionych alchemików. Pewien zakres wiedzy o truciznach posiadają także aptekarze, którzy często muszą radzić sobie z ich zwalczaniem.
Honorowi rycerze i wojownicy niemal zawsze potępiają praktyki związane z truciznami i odnoszą się do nich bardzo pogardliwie, kojarząc je z tchórzostwem.

W rozgrywce fabularnej posiadanie tej umiejętności umożliwi graczowi dostęp do działań ściśle związanych z korzystaniem z substancji trujących, m.in. eksterminacji niepożądanych gryzoni, uśmiercania postaci niezależnych w niekonwencjonalnych przypadkach, identyfikacji użytych przez inne postaci trutek czy nawet zanieczyszczanie studni.