Okradanie

Opis
Rzekomo żadna praca nie hańbi, aczkolwiek doliniarze ukarani ucięciem dłoni po przyłapaniu w trakcie jumania cudzej kiesy twierdzą inaczej.
Umiejętność okradania, przy odrobinie szczęścia, pozwala na szybkie wzbogacenie się, jednak niesie za sobą duże ryzyko. Doświadczony złodziej może okradać zarówno bohaterów niezależnych jak i postaci innych graczy. Szansa na powodzenie zależna jest od poziomu naszej umiejętności w okradaniu oraz wagi lub rozmiaru przedmiotu, który chcemy przywłaszczyć. Po udanej kradzieży nasza postać na kilka minut uzyska status przestępcy i może być zaatakowana przez straże lub innych graczy. Jeśli okradamy kogoś z ukrycia i próba się nie powiedzie, istnieje szansa, iż zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku, a tym samym wyrzuceni z ukrycia.
Stosowanie
Aby użyć umiejętności wystarczy kliknąć na niebieski kryształ znajdujący się przy wpisie Okradanie w oknie zdolności lub nacisnąć przypisany do niej klawisz. Próbę ukrycia możemy zastosować raz na kilka sekund.
Okradać inne postaci możemy na dwa sposoby. Jeśli posiadamy rozwiniętą umiejętność Zaglądanie, możemy otworzyć cudzy plecak (z okna postaci) i wybrać przedmiot, który nas interesuje. Druga możliwość to po prostu kliknięcie na cudzy plecak, co poskutkuje próbą wyciągnięcia losowego przedmiotu.
Trening
Podstaw doliniarstwa mogą nauczyć nas złodzieje czający się w ciemnych zakamarkach miasta. Z natury są oni jednak bardzo nieufni i niełatwo będzie uzyskać do nich dostęp. Bardziej zorganizowane grupy posiadają też dostęp do specjalnie wyposażonych manekinów treningowych.


Aby rozwijać okradanie do wysokiego poziomu musimy dokonywać jak najwięcej kradzieży, np. na jucznych koniach czy innych postaciach.

Fabuła
Złodziejstwo to oczywiście domena postaci żyjących niezgodnie z prawem. Doświadczony kieszonkowiec może dorobić się dużych pieniędzy kosztem innych osób, jednak w przypadku przyłapania spędzi nieco czasu w lochu, a w razie recydywy, z uciętą ręką lub nawet na szubienicy.

Podczas rozgrywki fabularnej złodzieje mogą liczyć na pomoc Mistrzów Gry w adekwatnych sytuacjach, np. podczas zorganizowanych skoków, a także dostrzegania wartościowych przedmiotów.
Zdolni kieszonkowcy mają też szansę wyrobić sobie reputację w przestępczym towarzystwie i dołączać do różnych grup zajmujących się kradzieżami nawet na dużą skalę.