Kucharstwo

Opis
Przygotowywanie żywności i posiłków jest codziennym elementem życia. W domach gotowaniem i pieczeniem zajmują się zazwyczaj kobiety (żony i córki głowy rodziny), choć w karczmach czy na zamkach można znaleźć mistrzów kuchni obu płci. Dbanie o zróżnicowaną i bogatą dietę jest o tyle ważne, iż wpływa na zdrowie, kondycję oraz sylwetkę naszej postaci. Co więcej, niedostatecznie odżywianemu bohaterowi trudno będzie rozwijać jakiekolwiek umiejętności. Szeroko dostępne jedzenie zakupione w gospodach lub sklepach może na dłuższą metę okazać się drogie oraz mniej wartościowe, niż pieczołowicie przygotowane posiłki – dlatego warto jest zainwestować w naukę kucharstwa.
Stosowanie
Do przygotowywania potraw potrzebne nam będą odpowiednie naczynia oraz, w większości przypadków, źródło ognia.

Najprostsze potrawy przyrządzić można nad zwyczajnym ogniskiem, jednak niektóre będą wymagały pieca (np. pieczywo czy wykwintne dania). Ogniska napotkać można niemal w każdym zakątku krainy, acz specjalistyczne piece dostępne są jedynie w określonych miejscach. Zamożniejsi gracze mogą także nabyć własny piec do rozstawienia w swych włościach. 


Trening
Podstaw kucharstwa nauczyć mogą piekarze, niektórzy karczmarze bądź gospodynie. Samodzielne rozwijanie umiejętności kulinarnych polega na przyrządzaniu wszelakich posiłków.
Fabuła
Przydatność znajomości kucharstwa jest zaiste bardzo szeroka. Poza oczywistymi zaletami ekonomicznymi, kucharze zaopatrują innych graczy w wartościowe posiłki, co pozwala na prowadzenie zdrowego trybu życia – unikania chorób, sprawniejszego rozwijania zdolności czy utrzymania formy. Ciągłe spożywanie powtarzalnych bądź słabych jakościowo pokarmów może doprowadzić do niedoborów i obniżenia odporności oraz wydajności organizmu.
Doświadczeni i ambitni kucharze mogą otrzymywać lukratywne zlecenia bądź ubiegać się o posady w wojsku, gospodach czy nawet w domach bogatszej warstwy społecznej.
Przedmioty

Rodzaje potraw

Pieczywo Pieczywo stanowi podstawę diety, wypiekane jest na bazie mąki, jaj i wody. Może być ciemne lub białe, często urozmaicane dodatkami w postaci owoców, warzyw czy miodu.
Wśród spożywanego pieczywa znajdziemy bułki, chleb, podpłomyki, precle, itd.


Kasze Potrawy z kaszy pszennej bądź jęczmiennej spożywane są najczęściej wśród chłopów oraz mieszczan. Przygotowywane są na wodzie lub mleku, a doprawiane owocami lub miodem.


Sery Produkowane w mleczarniach i dostępne cały rok, są ważnym elementem diety. Występują w postaci żółtych oraz białych.


Ryby i dania mięsne Podobnie jak w przypadku sera, ryby i mięso dostępne są przez cały rok. Wśród darów rzek i morza znajdziemy m.in. płotki, leszcze, karpie, węgorze lub łososie. Dania mięsne przyrządzić można praktycznie z każdego zwierzęcia. Od szczurów, przez króliki i wiewiórki, po ciężko dostępną dziczyznę lub wołowinę.


Zupy Zupy zwykle przygotowywane są na warzywnej bazie, choć mogą być mleczne i owocowe. Stanowią bogate źródło wartości odżywczych i spożywane są we wszystkich domach.


Jaja Spożywane przez cały rok, szeroko dostępne w całej krainie. Często stosowane przy śniadaniach w gotowanej lub smażonej postaci.


Desery W biedniejszych obejściach deserami są przede wszystkim tłuczone jaja z cukrem, proste placki z owocami czy różnego rodzaju ciasta. Zamożniejsi natomiast gustują w wykwintniejszych propozycjach bogatych w trudno dostępne składniki (migdały, cytrusy czy winogrona)


Różne

Biały barwnik Barwnik wymagany do uzyskania czystej bieli na odzieży. Może zostać wykonany także przez alchemika.


Brązowy barwnik Najprostszy w wykonaniu i najbardziej powszechny barwnik. Do jego stworzenia stosuje się korę drzewną. Może zostać wykonany przez alchemika.


Pomarańczowy barwnik Pospolity barwnik, szeroko dostępny. Wykonywany na bazie nagietku i kory drzewnej.


Zielony barwnik Dość powszechny barwnik stosowany na całym kontynencie.


Żółty barwnik Stosunkowo prosty w wykonaniu i w czyszczeniu barwnik, przez co bardzo popularny. Stosowany najczęściej przez ladacznice, karczmarzy, niekiedy chłopstwo.


Zioła cidarskie Mieszanka przypraw różnego rodzaju ziół i suszonych warzyw.


Utrwalacz Przedmiot potrzebny do nadania konkretnego odcienia naszemu barwnikowi. Dwukrotnie klikamy na utrwalacz, po czym wybieramy barwnik, aby otworzyć paletę wyboru odcieni.
Utrwalacz może wykonać także alchemik.


Składniki

Składniki 

Cukier Przywieziony na kontynent ponad wiek temu z zamorskich krain Zangwebaru, razem z ziemniakami. Pozyskiwany z przetworu trzciny cukrowej. W całej Cintrze uprawy trzciny są dość ubogie, dlatego cukier głównie importowany jest z innych państw.


Jaja Podstawowy składnik wielu potraw, choć może być również serwowany samodzielnie lub z dodatkami, np. w postaci jajecznicy. Można je zbierać z kurników.
Ciekawostką jest, iż białka jajek używane są jako kosmetyk do twarzy i włosów. Popularnym zajęciem jest także obrzucanie nimi domu sąsiada.


Jęczmień Jeden z najpopularniejszych rodzajów zbóż występujących na kontynencie. Może zostać zmielony na mąkę lub wyprażony na kaszę.


Krew zwierzęca Składnik dań takich jak czernina lub kaszanka.


Mąka Pozyskiwania ze zmielonych w młynie ziaren jęczmienia lub pszenicy.


Miód Dodatek do wielu potraw, zarówno wytrawnych jak i słodkich. Miód pobierać można z uli.


Mleko Dojone z krów, dostępne przez cały rok. Mleko stanowi ważny składnik licznych dań.


Ocet Używany do przyprawiania potraw, bardzo popularny na całym kontynencie.


Olej Olej pozyskiwany jest z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Przydatny także płatnerzom.


Pszenica Podobnie jak jęczmień, jeden z najpopularniejszych rodzajów zbóż, z którego pozyskuje się kaszę lub mąkę.


Sól Cenny minerał używany do zachowywania świeżości bądź wzmacniania smaku potraw. Sól doceniana jest również przez katów do uprawiania tortur.


Tłuszcz zwierzęcy Wykrajany z trucheł większych zwierząt domowych bądź dzikich. Potrzebny do produkowania oleju.


Woda Z uwagi na duże zanieczyszczenie rzek, zdatną do picia i gotowania wodę pobiera się ze źródeł, studni i miejskich fontann.


Owoce

Brzoskwinia Brzoskwinia w Srebrogórzu nie rośnie dziko – jest wyłącznie uprawiana w sadach. Owoce cechują się soczystym, słodkim miąższem i są świetnym dodatkiem do ciast i deserów.


Cytryna Cytryny rosną w sadach w całej krainie, ale również występują dziko w południowych, ciepłych regionach. Owoce wykorzystywane są ze względu na niezwykły aromat i smak, które nadają potrawie wyjątkowych walorów. Karmelizowana skórka cytrynowa jest pożądanym składnikiem deserów.


Gruszka Grusze w Srebrogórzu owocują niemal przez cały rok. Owoce mają słodki miąższ o wyraźnej teksturze. W kuchni gruszki wykorzystywane są nie tylko przy wypiekaniu słodkości, ale również urozmaicają smakiem dania mięsne.


Jabłko Podobnie jak grusze, uprawiane w sadach jabłonie owocują niemal cały rok. Miąższ jabłek jest twardy i kruchy, a w zależności od gatunku można spotkać kwaśne lub słodkie odmiany.


Migdały Z uwagi na wymagania migdałowców, rośliny tej nie uprawia się w krainie. Migdały są importowane z innych państw do Srebrogórza głównie na potrzeby zamożniejszych. Orzechy cechują się subtelnym, słodkim smakiem.


Śliwka Hodowana na szeroką skalę śliwka używana jest do przyrządzania deserów lub jako dodatek do dań mięsnych. Występująca w Srebrogórzu odmiana śliwki jest eksportowana na Wyspy Skellige.


Truskawka Popularny krzew owocowy występujący w ciepłym i umiarkowanie ciepłym klimacie. Podobnie jak inne owoce, truskawka służy głównie jako składnik deserów lub spożywana jest samodzielnie.


Winogrona Winogrona uprawiane są głównie na potrzeby winnic, choć dodaje się je także do potraw deserowych lub mięsnych.


Warzywa i grzyby

Cebula Popularne i szeroko stosowane warzywo dodawane do przeróżnych potraw.


Czosnek Składnik urozmaicający szeroką gamę potraw ze względu na walory smakowe i zapachowe. Ceniony także przez alchemików.


Grzyby Kurki, borowiki, kanie, smardze czy maślaki – wszystkie jadalne odmiany grzybów znajdują zastosowanie w kuchni.


Kapusta Dodawana do zup i potrawek, łatwo dostępna. Wbrew przesądowi w kapuście raczej nie znajdziemy dzieci.


Marchew Zarówno liście jak i korzeń marchwi znajdują zastosowanie kulinarne. Podawana również koniom jako przysmak.


Papryka Początkowo papryka była warzywem egzotycznym, jednak od wielu lat hoduje się ją również w Srebrogórzu. Z suszonej papryki przyrządza się aromatyczną przyprawę.


Pomidor Sprowadzany z południowych krain sąsiadujących z Nilfgaardem, prawie w ogóle nieuprawiany na Północy.


Ziemniaki Wraz z trzciną cukrową, ziemniaki dotarły na kontynent z zamorskich krain Zangwebaru. Obecnie sadzone i spożywane dość powszechnie.


Ryby i owoce morza

Filet rybny Wycinane z każdego rodzaju ryb, filety są najprostszym do przygotowania daniem rybnym.


Jesiotr Dość ekskluzywny gatunek uwielbiany na dworach.


Karp Karp spożywany jest jako element diety codziennej, choć uchodzi za danie świąteczne.


Leszcz Jeden z częściej spotykanych gatunków ryb, powszechnie spożywany przez wszystkie warstwy społeczne.


Łosoś Dość ekskluzywny gatunek uwielbiany na dworach.


Okoń Drapieżna ryba słodkowodna uważana za jedną ze smaczniejszych.


Rak Raki to słodkowodne skorupiaki poławiane przy brzegach, powszechnie uznawane za przysmak.


Sandacz Drapieżna ryba okoniowata o cenionym smaku.


Śledź Śledzie są podstawą diety skelligijskiej, choć w Cintrze także bardzo popularne.


Szczupak Bez wątpienia jeden z najbardziej pożądanych gatunków ryb, przyrządzany w kuchniach chłopskich i szlacheckich.


Węgorz Jadany głównie w bogatszych domach z uwagi na wysoką cenę.


Mięso

Boczek wieprzowy Tłusty fragment pozyskiwany z ciał świń.


Drób Tusze drobiowe wycinane z zabitych kur, kaczek, gęsi.


Dziczyzna Wysoko cenione mięso uzyskiwane z dużej zwierzyny łownej – dzików, jeleni, itd.


Golonka wieprzowa Sycący uzysk wieprzowy spożywany w wielu domach.


Gryzonie większe Tuszki wycinane z zabitych wiewiórek, łasic, itd.


Kocina Mięso kotów jadane jest wyłącznie przez najbiedniejszą warstwę społeczną. Dla bogatszych jedzenie kociny stanowi ujmę i ma miejsce tylko w przypadku konieczności, np. podczas oblężenia.


Konina Bardzo droga i wartościowa podstawa wykwintnych dań.


Królik Króliki często spożywane są przez chłopów, którym pozwala się na ich polowanie.


Podroby Wątróbki, kiszki, flaki – jedzone głównie na wsi, czasem również przez mieszczan.


Psina Podobnie jak kocina, jedzone jest niemal wyłącznie przez najuboższych, choć istnieje przekonanie, iż psi tłuszcz ma właściwości lecznicze.


Ptasie mięso Wycinane najczęściej z gołębi, spożywane głównie przez uboższych mieszczan.


Stek wołowy Wysoko wartościowe i drogie mięso uzyskiwane z tłustych krów i byków.


Mięso szczura Niezbyt wartościowe mięso jedzone przez najuboższych.


Szynka wieprzowa Mięso z tylnej tuszy wieprzowej bez nogi i golonki. Cenione w każdym domu.


Udko drobiowe Powszechnie używany uzysk z drobiu.


Udziec jagnięcy Przysmak jedzony we wszystkich domach.


Udziec wieprzowy Smaczny, podawany z kością fragment tylnej półtuszy wieprzowej.


Żeberka wieprzowe Smaczne i zdrowe mięso podawane z kością. Odpowiednio przyrządzone jest kruche i delikatne.


Zioła

Imbir Rosnąca na nasłonecznionych terenach górzystych roślina lecznicza, ceniona również przez alchemików. Do Srebrogórza głównie importowana, z uwagi na rzadkie występowanie.


Lebioda pospolita Przyprawa doceniana przez kucharzy ze względu na unikatowy smak, lecz także popularny składnik alchemiczny.


Lubczyk Zioło szeroko stosowane w kuchni, lecz także w alchemii. Aromatyczna przyprawa, uznawana także za afrodyzjak.


Korzeń mandragory Mandragora występuje w kuchni jako przyprawa uwielbiana przez krasnoludów.


Mięta Bardzo popularne zioło o przyjemnym zapachu i pobudzających właściwościach. Żuta odświeża oddech.


Szałwia Ceniona roślina o częstym występowaniu. Znajduje szerokie zastosowanie wśród kucharzy, stosowana też do płukania ust w celu uzyskania świeżego oddechu.