Rybołówstwo

Opis
Rybołówstwo jest ważną gałęzią gospodarki wszystkich państw z szerokim dostępem do wód. Połów ryb odbywa się w morzach, rzekach i innego rodzaju akwenach na całym znanym świecie. Głównym celem pozyskiwania ryb jest oczywiście produkcja żywności. Rozwijanie umiejętności wędkarstwa pozwala na pozyskiwanie cennych gatunków stosowanych w kucharstwie, choć wędkarze mogą okazjonalnie natrafić na różnego rodzaju cenne (lub mniej cenne) przedmioty spoczywające w głębinach.
Stosowanie
Do rozpoczęcia połowu potrzebna nam będzie wędka, którą wykonać może cieśla. Jest to prosta konstrukcja składająca się z odpowiedniego kija, lnianego sznurka oraz żelaznego haka. Każda wędka posiada określoną wytrzymałość i w końcu zostanie zużyta.

Trzymając wędkę w dłoni klikamy na nią dwukrotnie oraz wskazujemy miejsce połowu. Nasza postać zarzuci hak i przez jakiś czas będzie oczekiwać na branie. Jeśli połów się powiedzie, do naszego ekwipunku trafi złowiona ryba lub przedmiot.

Łowienie ryb odbywa się w dwóch kategoriach:

  • Połów płytki: wędkowanie w rzekach, jeziorach, stawach oraz przy brzegu morza pozwala na łowienie ryb słodkowodnych:
  • Połów morski: wędkowanie na głębokim morzu [ciemna woda] daje szansę na wyciągnięcie ryb słonowodnych. Aby pozyskać okazy słonowodne, należy oddalić się od brzegu poprzez połów z pomostu lub z łodzi.
Trening

Podstaw rybołówstwa nauczą nas doświadczeni rybacy i wędkarze. Aby samodzielnie rozwijać umiejętność musimy wyposażyć się w wędkę i wykonywać jak najwięcej prób połowu. Od niskiego do bardzo zaawansowanego poziomu, wędkarstwo rozwija się poprzez połów rzeczny i jeziorny. Dopiero gdy osiągniemy zaawansowaną wprawę, możemy udać się na wody morskie, aby dalej szlifować rutynę wędkarską.

Fabuła
Wędkowanie jest nie tylko profesją i sposobem na życie, ale również zwyczajnym zainteresowaniem bądź pasją dla bardzo wielu osób. O ile wieśniacy lub mieszczanie żyjący w okolicach portu często polują na ryby w celu zyskania pożywienia lub po prostu dla handlu, tak niejeden bogatszy burżuj czy szlachcic traktuje wędkowanie jako rozrywkę. Wprawieni wędkarze świetnie radzą sobie w polowaniach na głębinowe stwory. Mogą nauczyć się śledzenia ruchów takich stworzeń i skutecznie korzystać z harpunów. Znają też sposoby na przynęty użyteczne w wabieniu stworów żyjących na płytkich wodach lub nawet bagnach, a także wiedzą jak ich unikać.
Umiejętności komplementarne
  • Kucharstwo – kucharzom można sprzedawać duże ilości ryb;
  • Stolarstwo – stolarze wytwarzają wędki;
Porady
  • Koń juczny – ryby są bardzo ciężkie, wobec czego wyposażenie się w konia jucznego jest konieczne już na początku przygody z łowiectwem;
  • Nadmiar ryb można sprzedawać NPC’om mającym w ofercie ryby;
  • Morskie ryby można łowić od 50% wędkarstwa;
  • Umiejętność rozwija się na morzu dopiero po osiągnięciu 75% rybołówstwa;
Przedmioty
Ryby słodkowodne
Ryby słonowodne
Małe ryby Małe ryby
Amur Dorsz
Karp Halibut
Leszcz Jesiotr
Okoń Łosoś
Pstrąg Makrela
Rak Śledź
Sandacz Węgorz
Szczupak