Górnictwo

Opis
Górnictwo jest popularną branżą przemysłu obejmującą wydobycie i przygotowanie kopalin do zastosowania w innych dziedzinach, np. kowalstwie. Przez wiele lat przemysł górniczy w Srebrogórzu skupiał się na wydobyciu srebra, choć kraina bogata jest również w miedź, węgiel kopalniany i żelazo. W całym księstwie istnieje wiele kopalń, prywatnych lub państwowych, w których nieustannie prowadzone są prace wydobywcze.

Stosowanie

Aby rozpocząć pracę w kopalni niezbędne jest narzędzie pracy, czyli kilof. Im lepszej jakości kilof dzierżymy, tym dłużej będziemy mogli się nim posługiwać, nim zostanie zużyty.

Trzymając kilof w dłoniach, klikamy na niego dwukrotnie w oknie postaci oraz wybieramy miejsce, w którym chcemy zacząć kopać. Po wskazaniu miejsca nasza postać rozpocznie pracę i spróbuje wydobyć cenny surowiec. Szansa na powodzenie zależy od ilości dostępnego w żyle materiału oraz poziomu naszej umiejętności.
Wydobytą rudę możemy przeczyścić i przetopić na sztaby korzystając z rozpalonego pieca.

Trening

Podstaw górnictwa odpłatnie mogą nauczyć nas niektórzy robotnicy pracujący w kopalniach, najczęściej sztygarzy. Od jego poziomu zależy jakie rudy możemy wykopać.

Wysobycie zaczyna się od:

  • Węgiel: 0%
  • Miedź: 15%
  • Żelazo: 30%
  • Sól: 85% [plus wiedza o kopaniu soli]
  • Srebro: 100%

Samodzielne rozwijanie górnictwa polega głównie na skutecznym wydobywaniu surowców, choć świetnym treningiem jest także oczyszczanie rudy z zanieczyszczeń w celu wytapiania sztab, dopóki szansa na nie nie jest oczywista.

Przetapianie gwarantowane:

  • Miedz: 50%
  • Żelazo: 75%
  • Stal: 85%
  • Srebro: 110%

Fabuła
Srebrogórze, z uwagi na dużą ilość funkcjonujących kopalń, wykształciło wielu zdolnych górników. Fachowcy pracują zwykle w kopalniach na zasadzie zatrudnienia, choć możliwe jest także samodzielne wykonywanie zawodu bez konieczności zrzeszenia, jako iż państwowe kopalnie (obecnie cesarskie) nie uznają wydobywania dostępnych surowców za kradzież, o ile nie są one wywożone poza granice kraju. Niezrzeszeni górnicy mogą być jednak od czasu do czasu zmuszeni do zapłacenia stosownego trybutu – jest to podatek nakładany przez dyrektora danej kopalni. Należący do cechów pracownicy znajdują się w lepszej sytuacji, bowiem wprawdzie płacą przymusowe składki na rzecz gildii, jednak przysługuje im szereg przywilejów oraz najczęściej ochrona najemnych żołnierzy zatrudnianych przez reprezentanta.
Umiejętności komplementarne
  • Kowalstwo – kowale potrzebują dużo stali i żelaza do produkcji;
  • Druciarstwo – majstrom potrzebne jest żelazo i miedź;
  • Alchemia – alchemicy do pracy korzystają m.in. z węgla i siarki
Porady
  • Koń juczny – posiadanie juczniaka jako górnik jest obowiązkowe dla płynności gry;
  • Aby przetopić stal, należy kliknąć dwukrotnie na węgiel, a następnie na rudę żelaza i piec (w tej kolejności), gdzie surowce zużywają się 1:1 na jedną sztabkę stali;
  • Gainowanie na przetapianiu jest skuteczne tylko wtedy, gdy przetapiamy po jednej sztuce żelaza/miedzi;
  • Podczas kopania można wydobyć fragmenty dwimerytu, kamienie szlachetne oraz siarkę, cynę i saletrę;
  • Wykopek trwa 12,5 sekundy;
  • Szansa na zdobycia kamienia szlachetnego zwiększa się wraz z poziomem umiejętności;
  • Pierwszym kamieniem szlachetnym jaki można wykopać jest onyks, a ostatnim diament;
  • Grudka rudy zawiera od 40 do 100 sztuk surowca;
Surowce
Węgiel Węgiel kopalniany szeroko stosowany jest w niemal każdej dziedzinie życia codziennego i w przemyśle. Jest surowcem łatwym do wydobycia, nawet dla mniej doświadczonych górników.
Miedź Cenny materiał służący do wyrobu biżuterii, naczyń i ozdób. Niegdyś ważny składnik stopu brązu, jednak z uwagi na brak powszechnego dostępu do cyny zaprzestano jego wytapiania i skupiono się na produkcji stali.
Żelazo Główny surowiec stosowany w metalurgii. Żelazo jest dość szeroko dostępne na całym kontynencie i stanowi główny (obok węgla) składnik stopu stali.
Srebro Metal szlachetny używany do wyrobu cennych naczyń, sztućców, biżuterii, a nawet broni. Stosowany też do bicia monet. Srebrogórze słynie z bogatych złóż srebra.
Cynk Cynk jest metalem stosowanym w alchemii do tworzenia roztworów zabezpieczających metale przed korozją i uszkodzeniami.
Fragment dwimerytu Dwimeryt występuje głównie w krainach na dalekiej północy, jednak śladowe ilości można również znaleźć w całej Cintrze. Znany jest z właściwości blokujących działanie magiczne.
Samorodek złota Cenny składnik alchemiczny występujący w kopalniach. Może zostać znaleziony jako skutek uboczny podczas kopania rudy.
Siarka Składnik alchemiczny znajdujący zastosowanie w produkcji bomb oraz trucizn. W kopalniach występuje w dużych ilościach, często jako element zanieczyszczający metale wartościowe.
Ametyst Kamień półszlachetny dość powszechnie występujący w skale osadowej Srebrogórza. Dzięki głębokiej, fioletowe barwie stał się ulubionym kamieniem dostojników kościelnych.
Cytryn Rzadko spotykany w Srebrogórzu kamień szlachetny występujący w szerokiej gamie żółcieni – od słomkowego po bursztynowy. Swój odcień zawdzięcza śladowym ilościom żelaza. Ceniony wśród wszystkich możnych, najchętniej oprawiony w złoto.
Diament Najrzadszy i najbardziej pożądany że wszystkich kamieni szlachetnych. Dzięki krystalicznej czystości osiąga zwrotne ceny na rynku. Oszlifowany cieszy się ogromnym powodzeniem wśród najzamożniejszych. Pierścień z diamentowy oczkiem będzie idealnym prezentem dla najbardziej wymagającej kochanki.
Onyks Kamień półszlachetny, często spotykany na ziemiach Srebrogórza, choć jedynie w swojej czarnej odmianie. Z onyksu wykonuje się w miarę tanią biżuterię, najchętniej oprawia się go w srebro.
Rubin Kamień szlachetny o ognistoczerwonej barwie. Uwielbiany przez szlachtę i duchowieństwo. Rubiny, z uwagi na swój kolor, uznawane są za kamienie miłości – często zdobią zatem obrączki ślubne.
Szafir Kamień szlachetny, rzadko występujący w Srebrogórzu. Szafir chętnie oprawia się zarówno w złoto jak i srebro.
Szmaragd Kamień szlachetny, zielona odmiana berylu. Szmaragdy cieszą się dużą popularnością wśród szlachty. Chętnie nosi się je w złotych oprawach.
Topaz Kamień szlachetny występujący w różnych barwach, choć w Srebrogórzu obserwuje się jedynie odmianę miodową. Noszony chętnie przez mniej zamożnych, których nie stać na droższe cytryny czy szmaragdy.
Turmalin Kamień szlachetny o zielono-żółtym zabarwieniu. Noszony chętnie przez mniej zamożnych, których nie stać na biżuterię że szmaragdów.