Górnictwo

Opis
Górnictwo jest popularną branżą przemysłu obejmującą wydobycie i przygotowanie kopalin do zastosowania w innych dziedzinach, np. kowalstwie.
Przez wiele lat przemysł górniczy w Srebrogórzu skupiał się na wydobyciu srebra, choć kraina bogata jest również w miedź, węgiel kopalniany i żelazo. W całym księstwie istnieje wiele kopalń, prywatnych lub państwowych, w których nieustannie prowadzone są prace wydobywcze.

Stosowanie

Aby rozpocząć pracę w kopalni niezbędne jest narzędzie pracy, czyli kilof. Im lepszej jakości kilof dzierżymy, tym dłużej będziemy mogli się nim posługiwać, nim zostanie zużyty.

Trzymając kilof w dłoniach, klikamy na niego dwukrotnie w oknie postaci oraz wybieramy miejsce, w którym chcemy zacząć kopać. Po wskazaniu miejsca nasza postać rozpocznie pracę i spróbuje wydobyć cenny surowiec. Szansa na powodzenie zależy od ilości dostępnego w żyle materiału oraz poziomu naszej umiejętności.
Wydobytą rudę możemy przeczyścić i przetopić na sztaby korzystając z rozpalonego pieca.

Trening
Podstaw górnictwa odpłatnie mogą nauczyć nas niektórzy robotnicy pracujący w kopalniach, najczęściej sztygarzy.
Samodzielne rozwijanie górnictwa polega głównie na skutecznym wydobywaniu surowców, choć świetnym treningiem jest także oczyszczanie rudy z zanieczyszczeń w celu wytapiania sztab.
Fabuła
Srebrogórze, z uwagi na dużą ilość funkcjonujących kopalń, wykształciło wielu zdolnych górników. Fachowcy pracują zwykle w kopalniach na zasadzie zatrudnienia, choć możliwe jest także samodzielne wykonywanie zawodu bez konieczności zrzeszenia, jako iż państwowe kopalnie (obecnie cesarskie) nie uznają wydobywania dostępnych surowców za kradzież, o ile nie są one wywożone poza granice kraju. Niezrzeszeni górnicy mogą być jednak od czasu do czasu zmuszeni do zapłacenia stosownego trybutu – jest to podatek nakładany przez dyrektora danej kopalni.
Należący do cechów pracownicy znajdują się w lepszej sytuacji, bowiem wprawdzie płacą przymusowe składki na rzecz gildii, jednak przysługuje im szereg przywilejów oraz najczęściej ochrona najemnych żołnierzy zatrudnianych przez reprezentanta.

Surowce
Węgiel Węgiel kopalniany szeroko stosowany jest w niemal każdej dziedzinie życia codziennego i w przemyśle. Jest surowcem łatwym do wydobycia, nawet dla mniej doświadczonych górników.


Miedź Cenny materiał służący do wyrobu biżuterii, naczyń i ozdób. Niegdyś ważny składnik stopu brązu, jednak z uwagi na brak powszechnego dostępu do cyny zaprzestano jego wytapiania i skupiono się na produkcji stali.


Żelazo Główny surowiec stosowany w metalurgii. Żelazo jest dość szeroko dostępne na całym kontynencie i stanowi główny (obok węgla) składnik stopu stali.


Srebro Metal szlachetny używany do wyrobu cennych naczyń, sztućców, biżuterii, a nawet broni. Stosowany też do bicia monet. Srebrogórze słynie z bogatych złóż srebra.


Cynk Cynk jest metalem stosowanym w alchemii do tworzenia roztworów zabezpieczających metale przed korozją i uszkodzeniami.


Fragment dwimerytu Dwimeryt występuje głównie w krainach na dalekiej północy, jednak śladowe ilości można również znaleźć w całej Cintrze. Znany jest z właściwości blokujących działanie magiczne.


Samorodek złota Cenny składnik alchemiczny występujący w kopalniach. Może zostać znaleziony jako skutek uboczny podczas kopania rudy.


Siarka Składnik alchemiczny znajdujący zastosowanie w produkcji bomb oraz trucizn. W kopalniach występuje w dużych ilościach, często jako element zanieczyszczający metale wartościowe.


Ametyst Kamień półszlachetny dość powszechnie występujący w skale osadowej Srebrogórza. Dzięki głębokiej, fioletowe barwie stał się ulubionym kamieniem dostojników kościelnych.


Cytryn Rzadko spotykany w Srebrogórzu kamień szlachetny występujący w szerokiej gamie żółcieni – od słomkowego po bursztynowy. Swój odcień zawdzięcza śladowym ilościom żelaza. Ceniony wśród wszystkich możnych, najchętniej oprawiony w złoto.


Diament Najrzadszy i najbardziej pożądany że wszystkich kamieni szlachetnych. Dzięki krystalicznej czystości osiąga zwrotne ceny na rynku. Oszlifowany cieszy się ogromnym powodzeniem wśród najzamożniejszych. Pierścień z diamentowy oczkiem będzie idealnym prezentem dla najbardziej wymagającej kochanki.


Onyks Kamień półszlachetny, często spotykany na ziemiach Srebrogórza, choć jedynie w swojej czarnej odmianie. Z onyksu wykonuje się w miarę tanią biżuterię, najchętniej oprawia się go w srebro.


Rubin Kamień szlachetny o ognistoczerwonej barwie. Uwielbiany przez szlachtę i duchowieństwo. Rubiny, z uwagi na swój kolor, uznawane są za kamienie miłości – często zdobią zatem obrączki ślubne.


Szafir Kamień szlachetny, rzadko występujący w Srebrogórzu. Szafir chętnie oprawia się zarówno w złoto jak i srebro.


Szmaragd Kamień szlachetny, zielona odmiana berylu. Szmaragdy cieszą się dużą popularnością wśród szlachty. Chętnie nosi się je w złotych oprawach.


Topaz Kamień szlachetny występujący w różnych barwach, choć w Srebrogórzu obserwuje się jedynie odmianę miodową. Noszony chętnie przez mniej zamożnych, których nie stać na droższe cytryny czy szmaragdy.


Turmalin Kamień szlachetny o zielono-żółtym zabarwieniu. Noszony chętnie przez mniej zamożnych, których nie stać na biżuterię że szmaragdów.