Surowce

Rudy, metale i minerały

Metale kopalniane wydobywane są za pomocą umiejętności górnictwo. Surowce te znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, np. kowalstwie, majsterkowaniu, jubilerstwie, a nawet alchemii. Przez wiele lat przemysł górniczy w Srebrogórzu skupiał się na wydobyciu srebra, choć kraina bogata jest również w inne minerały.

Rudy

Węgiel Skała osadowa znajdująca zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia codziennego i w przemyśle, m.in. kowalstwie czy kosmetyce. Węgiel jest też niezbędny do produkcji stali. Alchemicy cenią ją ze względu na właściwości oczyszczające oraz do produkcji barwników.

 


Miedź Cenny materiał służący do wyrobu biżuterii, naczyń i ozdób. Niegdyś ważny składnik stopu brązu, jednak z uwagi na brak powszechnego dostępu do cyny zaprzestano jego wytapiania i skupiono się na produkcji stali.

 


Żelazo Główny surowiec stosowany w metalurgii. Żelazo jest dość szeroko dostępne na całym kontynencie i stanowi główny (obok węgla) składnik stopu stali. Niestopione w stal żelazo wykorzystywane jest do produkowania gorszej jakości uzbrojenia, a także różnych przedmiotów dodatkowych, jak gwoździe, okucia do skrzyń, itd. 

 


Srebro Metal szlachetny używany do wyrobu cennych naczyń, sztućców, biżuterii, a nawet specjalnych broni. Stosowany też do bicia monet. Srebrogórze słynie z bogatych złóż srebra. 

 


Sztaby

Sztaby miedzi Miedź jako materiał do produkcji broni jest w zasadzie bezużyteczny z uwagi na swą miękkość, zaś z powodu braku cyny rzadko kiedy wytwarza się zeń brąz. Miedź jest natomiast chętnie używana do tworzenia zdobień czy eleganckich naczyń.

 


Sztaby żelaza Wydobywane w Cintrze żelazo posiada wiele zanieczyszczeń, lecz naturalnie występuje z pewną zawartością węgla. Żelazo jest tanie i pozwala na produkcję broni i opancerzenia niskiej jakości. 

 


Sztaby stali Stop oczyszczonego żelaza z węglem, idealny przy produkcji broni, zbroi oraz narzędzi. Obróbka stali wymaga wprawy, jednak pozwala na wytwarzanie dobrej jakości ekwipunku. 

 


Sztaby srebra Srebro może zostać przetopione na sztaby i użyte przy produkcji specjalnej broni, biżuterii, naczyń czy też ozdób. Ponadto gnomia technologia pozwala na kompletne oczyszczenie minerału i wytworzenie srebrnego prochu przydatnego np. w alchemii. 

 


Ciemna stal Opracowana przez cesarskich alchemików wzmocniona wersja zwykłej stali. Receptura ciemnej stali nie jest jednak powszechnie znana. 

 


Sztaby Mahakamskiej stali Najsilniejsza znana na kontynencie stal produkowana przez krasnoludy i gnomy z Mahakamu. Tylko wybranym rzemieślnikom pozwala się na poznanie receptury tego stopu – niemal wyłącznie krasnoludom. Wedle powszechnych informacji ten rodzaj stali zawiera w sobie specjalny składnik wydobywany gdzieś na odległych wyspach pośród Wielkiego Morza. 

 


Dodatkowe

Cynk Metal stosowany w alchemii do tworzenia roztworów zabezpieczających wyroby kowalskie przed korozją i uszkodzeniami..

 


Fragment dwimerytu Dwimeryt występuje głównie w krainach na dalekiej północy, jednak śladowe ilości można również znaleźć w całej Cintrze. Znany jest z właściwości blokujących działanie magiczne. Może być użyty do produkcji niektórych broni oraz pancerzy. 

 


Samorodek złota Cenny składnik alchemiczny występujący w kopalniach. Może zostać znaleziony jako skutek uboczny podczas kopania rudy.   

 


Saletra Zbiór minerałów kopalnianych używany przede wszystkim do wyrobu ładunków wybuchowych. 

 


Siarka Cuchnący składnik alchemiczny znajdujący zastosowanie w produkcji bomb, ładunków wybuchowych oraz silnych trucizn. W kopalniach występuje w dużych ilościach, często jako element zanieczyszczający metale wartościowe. 

 


Sól Cenny minerał używany do zachowywania świeżości bądź wzmacniania smaku potraw. Sól doceniana jest również przez katów jako niezawodny składnik do uprawiania tortur.