Niskobrzeg – postaci

Szlachta z Niskobrzegu
Thorren znad MiedzyAasne, córka FolkegoKarol znad MiedzyWanda

Thorren znad Miedzy

Senior Niskobrzegu, wasal diuka Srebrogórza, rycerz herbu Wiosło. Władanie przejął po swym zmarłym bracie. Jak każdy władca Niskobrzegu nosi przydomek „Mistrza Okrętów”, a jego siedzibą jest zamek w Starorzeczu przy wsi o tej samej nazwie.
Za rządów prefekta de Cress sympatyzował ze Steffronem II, jednak później przeszedł na stronę Jana Vadenkampa. Żywi głęboką urazę do swego sąsiada i sojusznika Aenara z Domu Księżyca, z którym przegrał wojnę o Oedrhenę.
Thorren ożenił się ze skelligijską córką herszta z Hindarsfjall, Aasne, która urodziła mu dwoje dzieci, Karola i Wandę.
Pan Niskobrzegu jest dość wysokim wojownikiem surowej urody. Jak każdy „Mistrz Okrętów” nosi na głowie żelazną obręcz. Thorren jest kochającym mężem i ojcem o pamiętliwej i mściwej naturze. Słynie z religijności, podobnie jak jego przodkowie wyznaje północne bóstwo Kreve.

Aasne, córka Folkego

Wyspiarka z Hindarsfjall, córka pirata o imieniu Folke, który sprzedał ją Thorrenowi za małą fortunę potrzebną do budowy drakkarów.
Aasne sprzeciwiała się sojuszowi Niskobrzegu z Nilfgaardczykami i przekonywała męża do pozostania po stronie Steffrona, jednak ostatecznie Thorren przystał do Jana Vadenkampa. Od tamtego czasu relacja niskobrzeskiej pary mocno się ochłodziła.
Asne to sztywna, wysoka kobieta o głośnej manierze, która dobrze odnajduje się wśród Nordlingów.

Karol znad Miedzy

Syn Thorrena i Aasne, dziedzic niskobrzeskich ziem. Od dziecka pragnął okryć się sławą jako żołnierz i w 1263 roku wyprosił ojca, by pozwolił mu poprowadzić wojsko przeciw Aenarowi z Domu Księżyca, gdy ten zbuntował się przeciw Niskobrzegowi i ogłosił samodzielność Oedrheny. Karol poprowadził oddziały lądowe na spotkanie z siłami Aenara, podczas gdy jego statki miały uderzyć na oedrheński zamek od brzegu, jednak flota została zatrzymana przez sztorm. Aenar rozbił wojsko dziedzica w puch, a samego Karola uwięził i szantażem zmusił Thorrena do uznania odłączenia Oedrheny od Niskobrzegu. Od tamtej pory dziedzic czuje się okryty hańbą i za wszelką cenę chce zadośćuczynić porażce.
Karol to brodaty mężczyzna po trzydziestce podobny do ojca pod wieloma względami. Po wydarzeniach w Oedrhenie stał się jednak cichy i o wiele mniej śmiały.

Wanda

Młodsza siostra Karola, drugie dziecko Thorrena i Aasne. W całym Srebrogórzu uchodzi za przygłupią, przez co ciężko jest znaleźć dla niej męża. Wprawdzie Wanda była zaręczona z młodym paniczem z Attre, jednak młodzieniec zerwał zaręczyny, gdy ta publicznie zapytała go czy w Attre również używa się wychodków.
Wanda jest kobietą po dwudziestce o wyspiarskiej urodzie i zbłąkanych oczach.


Niskobrzeg – Znani mieszkańcy
Korelia SrebrogórskaJakop z BrzegówkaRikfried z CarrerasWadimAnzelm z Dębna

Korelia Srebrogórska

Ciotka Steffrona II, siostra Emera II „Pielgrzyma” i diuka regenta Kornetta. Wdowa po Rodricu Ortagorskim. Podczas sporu o tron Srebrogórza między Kornettem a swym bratankiem Steffronem próbowała wesprzeć tego drugiego i w roku 1265 udała się do Niskobrzegu, aby szukać w Thorrenie znad Miedzy sojusznika. Niewiele wiadomo na temat jej tamtejszego pobytu w latach 1265-1268, jednak faktem jest, iż teraz przebywa tam jako zakładniczka.
Korelia jest sześćdziesięcioletnią kobietą o klasycznej urodzie Enillydów. Charakter odziedziczyła po matce, Stefanii Srebrogórskiej.

Jakop z Brzegówka

Bękart Thorrena i elfki ze wsi Brzegówek Dolny w Złotospadach, którą pan Niskobrzegu zbałamucił w drodze powrotnej ze swej wizyty w Emersvort. Gdy niespełna rok po tej wizycie białogłowa pojawiła się z małym Jakopem na zamku w Starorzeczu, Thorren zgodził się nimi zaopiekować.
Pół-elf wyrósł na uzdolnionego tropiciela i został łowczym ziemskim na włościach ojca.
Jest brutalnym, skorym do bitki mężczyzną o diablim uśmiechu i ciekawskich oczach, który nie znosi, gdy nazywa się go bękartem.

Rikfried z Carreras

Temerski uczony i pisarz, który na zamku w Starorzeczu pełni rolę skryby. Jest podobno jedyną piśmienną osobą w regionie. Autor kilku książek traktujących o temerskich, redańskich i kaedweńskich królach.
Rikfried jest zgarbionym starcem o zachrypniętym głosie i imponującej, długiej brodzie.

Wadim

Starosta Starorzecza, z dziada pradziada pochodzący z Niskobrzegu. Jeden z przeciwników sojuszu Thorrena z Nilfgaardczykami. Mimo sprawowanego urzędu, Wadim nie jest zbyt dobrym mówcą i słabo obchodzi się z mieszkańcami wsi. Całkiem nieźle natomiast radzi sobie z utrzymywaniem porządku i administracją straży.
Starosta jest ponurym mężczyzną o szpetnym wyglądzie i pospolitym wzroście.

Anzelm z Dębna

Duszpasterz Kreve, podkomorzy na zamku w Starorzeczu i doradca pana Thorrena. Zaczynał jako orędownik wiary Kreve i Melitele w swej rodzinnej wsi Dębno. Był jednym z towarzyszy diuka Emera II w jego pielgrzymce do Cintry, choć wrócił z niej w 1264 roku.
Ojciec Anzelm to stosunkowo młody, pokorny mężczyzna o wygolonej głowie niemal zawsze osłoniętej kapturem. Z własnej woli nie posiada żadnych włości, jedynie komnatę na zamku. Jego odzienie zawsze stanową wyłącznie skromna szata i sandały.