Grzywa – postaci

Znane postaci
Erling VerneBeldafDonal z DorzeczaSiostra Bileia

Erling Verne

Krewny Steffrona II od strony jego prababki, Gwenyth z Attre, pełniący na zamku w Zarzewiu rolę horodniczego oraz także sędziego ziemskiego w Grzywie i Wiekoborzu. Swój pierwszy urząd pełnił jeszcze za czasów Emera II, kiedy to przybył do Zarzewia na służbę u Enillydów. Jest jednym z nielicznych przedstawicieli swej rodziny, która w większości została wybita przez Nilfgaardczyków podczas podboju Attre.
Erling w młodości znany był z waleczności i brawury, po poważnym urazie prawej nogi na turnieju rycerskim zainteresował się naukami humanistycznymi.
Horodniczy młodzieńcze lata ma już dawno za sobą, choć wciąż uchodzi za przystojnego mężczyznę. Jest małomówny, lecz uprzejmy i zawsze schludnie odziany.

Beldaf

Skryba urzędujący na zamku w Zarzewiu, gdzie się urodził. W młodości Beldaf uczęszczał do szkoły czarodziejów w Ban Ard, z której został wyrzucony. Po powrocie do Grzywy próbował na własną rękę kontynuować naukę, jednak po serii niefortunnych wypadków wrzucono go do lochu. Wypuszczony został z niego na rozkaz diuka Emera II i powołany na skrybę zamkowego, w którym mieszkał wtedy młodziutki dziedzic, Steffron. Beldafowi dożywotnio zakazano praktykowania magii.
Skryba jest podupadłym na zdrowiu, drażliwym i opryskliwym starcem o długiej brodzie i niskim wzroście.

Donal z Dorzecza

Rycerz herbu Wzdręga, pan na zamku w Dorzeczu, który odziedziczył po swym zmarłym ojcu. Od lat znany jest w Srebrogórzu jako „Donal Długoręki”, z uwagi na swój rozbójniczy tryb życia. Zwykł napadać i okradać przejezdnych przez jego ziemie kupców, a ich córki czy żony porywać – bynajmniej nie dla okupu.
Nie stroni od bijatyk, alkoholu, zabaw i płodzenia bękartów. Znany jest też z nadmiernego korzystania z archaicznego i mało stosowanego w Srebrogórzu prawa pierwszej nocy, przez co prostaczkowie wołają na niego „Donal Długoręki z Chujem Chytrym”.
Mimo złej sławy Donal jest wiernym wasalem Enillydów i stawia się na każde wezwanie swego seniora, choć nie raz już diukowie karali go za występki. Jego bratem stryjecznym, a zarazem śmiertelnym rywalem, jest Robyn ze Studnicy.
Donal to potężny rudowłosy mężczyzna o gęstej brodzie i wielkim nochalu.

Siostra Bileia

Kapłanka Melitele mieszkająca we wsi przy Dorzeczu. Mieszkańcy całej Grzywy (i nie tylko) przybywają do niej w poszukiwaniu mądrości. Wśród plebsu mówi się, iż Bileia potrafi komunikować się z Boginią w każdy pierwszy czwartek każdego miesiąca. Na co dzień opiekuje się niewielkim kościółkiem Melitele, w którym przyjmuje chorych i biednych.
Siostra Bileia ma blisko sto lat, lecz wciąż porusza się o własnych siłach. Wszyscy lokalni panowie zwolnili ją z obowiązku kłaniania się, jednak kapłanka z owego przywileju nigdy nie korzysta.