Wiedźmini

Wiedźmini są elitarną kastą zmutowanych wojowników, od dziecka szkolonych do zabijania potworów. Proces kształtowania wiedźminów jest owiany wieloma tajemnicami i legendami. Wiadomym jest, iż przechodzą oni mordercze treningi siłowe, sprawnościowe i bojowe, a także poddawani są ryzykownym mutacjom. Średnio tylko trzech lub czterech na dziesięciu chłopców przeżywa pełne szkolenie wraz z mutacjami.

Po udanym przebiegu szkolenia oraz mutacji wiedźmini stają się najemnikami, którzy podróżują po świecie zabijając potwory za pieniądze. Są nadludzko silni i szybcy, mają wolniejsze od człowieka tętno, ich rany goją się w niesamowicie szybkim tempie oraz potrafią lepiej widzieć w ciemnościach, dzięki czemu stają się maszynami do zabijania. Mutacje pozbawiają wiedźminów płodności oraz w pewnym stopniu wysysają z nich empatię. Mogą również korzystać z magii – są to zazwyczaj proste uroki lub zaklęcia miotane za pomocą kreślenia wiedźmińskich znaków.

Standardowe wyposażenie wiedźminów stanowią dwa miecze – stalowy i srebrny. Ten pierwszy wykonany jest zwykle ze stali meteorytowej i służy najemnikom do zabijania większości potworów oraz do ataku lub obrony przed ludźmi. Drugie ostrze wykonane jest ze specjalnej stali pokrytej srebrem i służy do walki z niektórymi potworami, np. upiorami, wampirami czy trupojadami. Wiedźmini noszą swój stalowy miecz na plecach, zaś srebrnego dobywają tylko do konkretnych starć. Wybierają lekki pancerz, który nie krępuje ruchów. Zwykle jest to gruba watowana kurtka, skórzane rękawice oraz pikowane nogawice.
Wiedźmini stosują także szereg specjalnych eliksirów, które poprawiają ich wydajność oraz wzmacniają zdolności magiczne. Receptury tych wywarów często znane są tylko samym wiedźminom.

Istnieją trzy ośrodki, w których kształtowano wiedźminów: szkoła wilka, szkoła kota oraz szkoła gryfa. W dzisiejszych czasach żadna z nich nie szkoli nowych chłopców.

W społeczeństwie wiedźmini nie cieszą się wielką popularnością. Potwory zabijają za pieniądze, co różni ich od wysławionych błędnych rycerzy świadczących podobne usługi (choć o wiele mniej skutecznie) za darmo. Stosują magię, a z powodu przeżytych mutacji mają budzące strach żmijowe oczy z pionowymi źrenicami. Przez lud traktowani są z dystansem lub pogardą – w niektórych kręgach uważa się, iż podanie ręki wiedźminowi skutkuje złą passą, chorobą lub utratą honoru. Nawet czarodzieje odcinają się od wiedźminów uważając ich za abominację.

***