Rzeź Cintry

Tragiczna masakra mająca miejsce w stolicy Cintry w roku 1263 podczas I Wojny Północnej.

Po przegranej Bitwie w Dolinie Marnadal i wycofaniu się królowej Calanthe z resztką niedobitków po starciu, cesarskie wojska ruszyły za nią w pościg i szturmem weszły do miasta, nie siląc się nawet na rozpoczęcie oblężenia, bowiem Cintry nie miał już kto bronić. Nilfgaardczycy wewnątrz murów mordowali i palili wszystko na swej drodze.

Królowa Calanthe, cintryjska szlachta i nieliczni żołnierze zabarykadowali się w zamku królewskim. Bramy zamku sforsowali cesarscy czarodzieje i agresorzy wtargnęli do środka. Wymordowano wszystkich przebywających na dolnym zamku i tylko zabezpieczona silną magią wieża pozostała niewzruszona. Wieża, w której skryła się królowa i ostatnia garstka poddanych.

Nilfgaardzcy czarodzieje napierali na wieżę przez cztery dni i w końcu udało im się wedrzeć do środka. Skrywający się tam Cintryjczycy zaczęli popełniać masowe samobójstwa – matki zabijały swoje dzieci, je z kolei zabijali mężczyźni, by potem odebrać sobie swe własne życia. Królowa Calanthe miała błagać poddanych, by ktoś zabił i ją, lecz nikt nie miał na to odwagi. Ostatecznie Lwica z Cintry popełniła samobójstwo zrzucając się ze szczytu wieży.

***