Przewrót na Thanedd

Spisek zawiązany na początku lipca w roku 1267 podczas zjazdu czarodziejów w pałacu Garstang na Wyspie Thanned. Czarodzieje powiązani z państwami północy zamierzali pojmać swych konfratrów potajemnie sprzymierzonych z Nilfgaardem.

W środku nocy spiskowcy pochwycili grupę nilfgaardzkich kolaborantów, jednak doszło doszło do kłótni między pro-północnymi a neutralnymi czarodziejami. Podczas zaistniałego w pałacu chaosu z podziemi wytoczyła się grupa elfów Scoia’tael wraz z kilkoma nieznanymi ludźmi. Okazało się, że czarodzieje służący Nilfgaardowi przygotowali własny spisek i zaczęli atakować wszystkich czarodziejów, włącznie z tymi neutralnymi.

Przewrót zakończył się śmiercią wielu znanych i wybitnych czarodziejów, m.in. Tissai de Vries, Artauda Terranovy czy najstarszego żyjącego maga – Gerharta z Aelle.

Po tym wydarzeniu zaufanie do czarodziejów wśród ludów północy znacznie spadło, a królowie i władcy masowo wypędzali ich ze swoich dworów. Wtedy też Kapituła i Najwyższa Rada Czarodziejów została ostatecznie rozwiązana.

***