Objawienie Wszechmatki Brzeskiej

20 czerwca roku 1169, w wigilię dnia letniego przesilenia, pod wioską Brzegówek Dolny miejscowemu myśliwemu objawiła się świetlista postać zstępująca na omszałą skałę. Mimo słonecznej i bezchmurnej pogody, z nieba uderzać zaczęły gromy. Wedle myśliwego, który tę historię opowiedział później we wsi, zjawa miała postać młodej, blondwłosej kobiety, która przemówiła do niego suchym głosem: „Wracaj do domu, Jodoku, wszystko jest już dobrze”. Jak się okazało, żona myśliwego była wtedy brzemienna i gdy ten wrócił do wioski, szczęśliwie urodziła bliźniaczki, mimo poważnych zagrożeń ciąży przez kilka wcześniejszych tygodni.

Tego samego dnia, ta sama postać zjawiła się w kopalni pod wsią, gdzie jeden z szybów zawalił się i sterta gruzu uwięziła czterech górników w wąskim tunelu. Wydarzeniu świadkowało dwudziestu innych mężczyzn, gdy złotowłosa niewiasta skąpana w nienaturalnym blasku natchnęła jednego z gapiów, by wszedł do tunelu i nakazał ziemi uwolnić uwięzionych górników. Młody Cengor tak też zrobił i po kilkunastu minutach on i czwórka robotników wyłoniła się z tunelu cała i zdrowa.

Trzeci i ostatni cud zdarzył się tego samego wieczora, gdzie na pobliskiej polanie grupa kapłanek Melitele przygotowywała się do święta Midaëte, które odbywało się następnego dnia. Złotowłosa niewiasta przemówiła do sióstr wręczając im coś, nad czym sprawować miały pieczę. Kapłanki zamknęły tajemniczy przedmiot w drewnianej szkatułce i przedstawiły go na zamku w Emersvort jako Tajemnica Wszechmatki Brzeskiej, przemawiając do diuka: „Dopóki dar Bogini pozostanie w krainie na uświęconej ziemi, dopóty dziedzictwo Enillydów będzie trwało”.

Diuk Feliks na początku uprzejmie zbył kapłanki ignorując przepowiednię, jednak gdy na zamku zjawili się świadkowie dwóch pozostałych cudów, natychmiast nakazał wybudować dla sióstr klasztor i umieścić tam szkatułę. Klasztor Melitele pod wezwaniem Objawienia Wszechmatki Brzeskiej stał się domem kapłanek, które poprzysięgły sprawować tam pieczę nad relikwią. W ten sposób powstał zakon Powierniczek Wszechmatki Brzeskiej.

***