Jadło i napoje

W Cintrze zarówno w wiejskich chatach, jak i na zamkach korzysta się przede wszystkim z lokalnie dostępnych produktów spożywczych, zwłaszcza warzyw i owoców. Jajka, mleko i sery są dostępne przez cały rok. W zależności od możliwości finansowych, dostępności i pory roku jadane jest mięso (dziczyzna, drób, ryby) i produkty importowane: przyprawy, egzotyczne owoce czy używki. Potrawy przyprawiane są olejem, octem, solą, miodem i ziołami.

Najpopularniejszą potrawą w XIII w. stały się gęste zupy, kasze i sosy, w których maczany jest chleb. Spożywane pieczywo jest żytnie i ciemne, ponieważ pochodzi z pełnego przemiału. Białe pieczywo z oczyszczonego ziarna jada się tylko w zamożnych domach.

Podczas biesiad nie może zabraknąć potraw z ryb, pieczonego mięsa, kiełbas, mięsa mielonego, kaszanki i nasion strączkowych. Desery sporządzane są z migdałów, marcepanu, słodkich kasz z owocami gotowanymi w mleku lub dodawanej śmietany, marmolad i przetworów oraz pieczonych, surowych lub suszonych owoców. Serwowane są też kołacze i słodzone bułki.

Na wsiach większość potraw składa się z kaszy podawanej na wiele sposobów. Mięso jest drogie, a łowy na dużą zwierzynę (tj. z wyjątkiem zajęcy, ptactwa czy wiewiórek) zakazane dla pospólstwa. Dzika zwierzyna jest bowiem w większości własnością panów. Dlatego też chłopi najczęściej zastępują mięsiwo rybami.
Dość powszechny wśród pospólstwa jest jednakże nielegalny handel dziczyzną zabijaną przez kłusowników, przez co mniej biedni chłopi nie raz stawiają na swych stołach kotlety czy potrawki z jelenia, dzika lub bażanta.

We wszystkich Królestwach Północy z reguły brakuje czystej wody pitnej, ponieważ cieki wodne bywają zanieczyszczone ze względu na obecność i działalność mieszkańców. Soki owocowe dostępne są tylko w sezonie. Spożywane piwo warzone w domowych warunkach jest raczej słabe i gęste, zawiera stosunkowo niewielką ilość alkoholu oraz nie ma piany. Warzone jest z pszenicy, tzw. „białe piwo” lub z jęczmienia, tzw. „stare piwo”. Niekiedy dodaje się do niego więcej chmielu o lepszej jakości, który podkreśla gorycz piwa.

Wino pijane jest zwłaszcza w zamożniejszych domach i w klasztorach. Wino jest słodkie i skondensowane do postaci gęstego syropu, dlatego zwykle rozrzedzane jest wodą. Tylko najdroższe wina z Toussaint, Cidaris lub Nilfgaardu są rzadkie i mniej słodkie, zakrawając o wytrawny smak.

Do mocniejszych alkoholi popularnych w Cintrze należą trunki takie jak wódka, miód pitny czy bimber, a także wyjątkowo uznany wśród żeglarzy rum.

***