Kowalstwo

„Mikula solidniej uchwycił pręt obcęgami i obrócił go w żarze.
– Dmij, Czop! – rozkazał.
Czeladnik zawisł na dźwigni miecha. Jego pucołowata twarz błyszczała od potu. Pomimo szeroko otwartych drzwi w kuźni było nieznośnie gorąco. Mikula przerzucił pręt na kowadło, kilkoma mocnymi uderzeniami młota rozpłaszczył koniec.”

Kowalstwo to jedna z najstarszych profesyji świata, która niewiele ustępuje nawet prostytucji we swojej historii i mnogości, bo przecie wszędyk spotkacie kurtyzany jako i kowali, nawet u elfów. Sztuka ta została zapoczątkowana przez starsze ludy – gnomy i krasnoludy, które to swoja miłość do metali sprzedali w świat. Dobry kowal uczy się we swojej sztuce pod okiem mistrza od lat najmłodszych, to też niewielu jest pośród ludzi tak znamienitych kowali jako u inszych ras, ludzka to rzecz żyć krótko. Umiejętność wytwarzania wszelakiego dobra przybyła na wyspę Tedd Inis od najmłodszych lat jej odkrycia, kiedy to w 1254 roku na wyspie powstała pierwsza cintryjska kolonia, której celem stał się występujący niezwykle rzadko i niezwykle cenny kruszec rudy. Tedy nie dziwota, że wielu poczuwających się i chcących zaistnieć, a nade wszystko przekuć ta rudę, kowali – i nie tylko – przybyło na tę wyspę. Kowalstwo to nie tylko walenie młotem, jak by się każdemu zdawać mogło i nie dla każdego jest to zawód, bowiem nie sztuką jest wykuć miecz byle jaki, ale sztuką jest wykuć miecz solidny i świetnie wyważony lub pancerz, co to ruchów nie krępuje i nie waży tyle co wóz z węglem.
– Krasnoludzkie kroniki i mądrości Tedd Inis, wydanie pierwsze i nie ostatnie

Każdy, kto przygodę chce swoja z nauką kowalstwa zacząć powinien czym prędzej udać się do miejscowego kowala i o przyjęcie na ucznia go prosić. Poza samą sztuką kowalstwa, również ważną umiejętnością dla kowala jest rzeczoznawstwo – czy jak kto woli, wiedza o broni – która to pomaga mu wykuwać lepsze przedmioty. Podstawą każdego warsztatu kowala jest palenisko oraz kowadło, a i dobre narzędzia kowalskie takie jak młot kowalski lub szczypce.

Kowal nie tylko kuciem zbroi i oręża się zajmuje, acz również wytapianiem metalu z rudy oraz przetapianiem rynsztunku. Kowal uszkodzony szpej naprawi oraz wzmocnić go potrafi.
Wprawiony fachowiec potrafi też czytać ze specjalnych schematów i wykonać na ich podstawie konkretny, unikatowy rynsztunek.

sztaby.jpg

Oto lista rodzajów metali występujących na Tedd Inis i możliwych do wytopienia z rudy pozyskanej poprzez kopanie:

1. Sztaba zanieczyszczonego żelaza
2. Sztaba żelaza
3. Sztaba czystego żelaza
4. Sztaba ciemnego żelaza
5. Sztaba stali – stop rudy antracytu i rudy żelaza
6. Sztaba wzmocnionej stali – stop azurytowej rudy i rudy żelaza
7. Sztaba dwimerytowej stali – stop dwimerytowej rudy i rudy żelaza
8. Sztaba ciemnej stali – stop cienistej rudy i rudy żelaza
9. Sztaba mahakamskiej stali – stop jaśniejącej rudy i rudy żelaza

Poza sztabami metalu, wytwarzanie przedmiotów nierzadko wymaga dodatkowych materiałów.

Przedmioty
Zbroja pierścieniowa Standardowy rynsztunek piechurów na całym kontynencie oraz oczywiście Tedd Inis.
Kolczuga Rodzaj zbroi wykonanej z plecionki drobnych kółek metalowych.
Zbroja płytowa Zbroja wykonana z solidnych płyt metalowych. Stosowana przez ciężkozbrojnych,
droga w produkcji oraz utrzymaniu. Do jej wytworzenia niezbędne są duże ilości sztab oraz wzmacnianych blach stalowych, które kupić można u handlarzy w Szarogrodzie.
Zbroja rycerska Zdobiona wersja zbroi płytowej, zapewniająca bardzo podobną ochronę. Produkcja tej zbroi jest droga, wymaga bowiem sztab, wzmacnianych blach stalowych oraz dużej ilości czystego srebra.
Lekka zbroja płytowa Stosowana głównie przez najemników oraz landsknechtów. Wymaga wzmacnianych blach. Składa się z kirysu oraz lekkich nogawic, naramienników, karczku oraz rękawic.
Lekka zbroja płytowa Stosowana głównie przez najemników oraz landsknechtów. Wymaga rzemieni oraz umocnień z blach stalowych.
Wyspiarska zbroja płytowa Choć wyspiarze wolą raczej stosować pancerz lekki, zapewniający mobilność oraz swobodę w walce na pokładach okrętów, tak ten rodzaj zbroi jest przez nich niezwykle ceniony. Kirys wykładany jest futrem oraz wzmacniany stalowymi blachami. Te ostatnie wymagane są także do pozostałych elementów.
Zbroja łuskowa Solidny i unikalny pancerz wykonywany z łusek drakonidów (oszluzgów, wywern, bazyliszków, itd). Elementy tej zbroi wzmacniane są stalowymi blachami, skórą oraz rzemieniami.
Hełmy Niektóre hełmy wymagają składników specjalnych, tak jak np. Cesarska Barbuta, do której wykonania niezbędne są pióra lub hełmy zamknięte, wzmacniane stalowymi blachami.
Tarcze Puklerz, kałkan, ciężka tarcza. Do tworzenia tarcz, kowal będzie potrzebował umbo, które kupić można u handlarza w Szarogrodzie. Do wyrobu kałkanu niezbędne są także deski drewna.
Broń Istnieje bardzo wiele rodzajów broni, którą może wykonywać kowal. Począwszy od lekkich mieczy, a kończąc na ciężkich młotach bitewnych. Do produkcji solidnej broni często wymagane są deski, rzemienie,
czyste srebro, fragmenty meteorytu, druty lub kamienie szlachetne.