Fechtunek

„Ciri przyspieszyła krok. Płynnymi, łagodnymi ruchami klingi myliła i zwodziła, mamiła i hipnotyzowała.
Bonhart wywinął mieczem syczącego młyńca.
— Nie działa to na mnie — warknął. – I nudzi mnie to!
Dwoma szybkimi krokami skrócił dystans.
— Graj, muzyko!
Skoczył, ciął ostro, Ciri zwinęła się w piruecie, poderwała, pewnie wylądowała na lewą nogę, uderzyła do razu, bez przybierania pozycji, zanim jeszcze klinga zadzwoniła o paradę Bonharta, już wirowała wokół, gładko wchodząc pod świszczące cięcia. Uderzyła jeszcze raz, bez zamachu, z nienaturalnego, zaskakującego wygięcia łokcia. Bonhart sparował, impet parady wykorzystał do natychmiastowego ciecia od lewej. Spodziewała się tego, wystarczyło jej lekkiego ugięcia kolan i zakołysania korpusu, by o ułamek cala usunąć się spod ostrza. Skontrowała natychmiast, cięła krótko. Ale tym razem czekał na nią, zmylił ją fintą. Nie napotkawszy parady, o mało nie straciła równowagi, uratowała się błyskawicznym odskokiem, ale i tak jego miecz zawadził o jej ramię. Zrazu myślała, że ostrze przecięło tylko watowany rękaw, ale za chwilę poczuła pod pachą i na ręce ciepłą ciecz.”

Fechtunek to dziedzina walki, która stosuje przede wszystkim oręż zadający obrażenia cięte, często powodujące u wroga efekt obfitego krwawienia.
Wachlarz broni stosowanych w fechtunku jest bardzo szeroki – od krótkich ostrzy, mieczy długich i dwuręcznych, aż po ciężkie topory i długie halabardy czy berdysze.
Sztuka walki mieczem jest chyba najbardziej spopularyzowaną dziedziną bojową na Tedd Inis. Mieczami posługują się żołdacy, najemnicy czy rycerstwo.