Alchemia

„- Ależ drogi panie Geralt – alchemik wygrzebał niewielką menzurkę spomiędzy zakurzonych retort i butli,
pieczołowicie wytarł ją szmatką. – Nie ma się czego lękać. Mandragora jest właściwie sezonowana, a
proporcje starannie dobrane i precyzyjnie odważone. Na librę masy skrobiowej daję tylko pięć uncji alrauny,
a belladonny tylko pół drachmy…
– Nie o to szło – Zoltan spojrzał na wiedźmina, zrozumiał w lot, spoważniał, ostrożnie cofnął się od piecyka. – Nie o to się rozchodzi, panie Regis, ile drachm wrzucacie, ale o to, ile drachma alrauny kosztuje. Zbyt drogi
to trunek jak dla nas.”

Sztuka alchemii jest dziedziną uprawianą na całym znanym świecie. Popularna jest zarówno wśród czarowników, jak i lekarzy, guślarzy, wróżbitów czy naukowców. Często kojarzona jest z czarownicami i szarlatanami, przez co zabobonne społeczeństwo podchodzi do niej nieufnie, a nawet ze wstrętem lub strachem.
Alchemicy potrafią wykorzystać odpowiednich składników do warzenia eliksirów. Owe mieszanki mogą posiadać właściwości lecznicze bądź pobudzające, aczkolwiek ci bardziej wtajemniczeni potrafią również utworzyć petardy wybuchowe, trucizny czy unikalne barwniki.
Składniki stosowane w alchemii to głównie zioła rosnące na wyspie oraz ingrediencje pozyskiwane z zabitych potworów.

Niektóre wywary dzielą się na warianty słabsze oraz silniejsze. Silniejsze wersje eliksirów wymagają większej ilości danego składnika i oczywiście większej wprawy w dziedzinie alchemii.

 

Narzędzia oraz mikstury
Przedmiot
Opis
Moździerz Jest to główne narzędzie pracy każdego alchemika. Wykonać je może majster.
Puste butelki Niezbędne do przechowywania gotowych mikstur. Doświadczony alchemik obeznany w szklarstwie potrafi sam wydmuchiwać butle.
Keg Pojemnik służący do przechowywania dużej ilości mikstur. Kegi produkować może majster.

 

Mikstura
Opis
Eliksir otrzeźwiający Jest to mieszanka tworzona z czarnych pereł, która pomaga pacjentowi złapać oddech, przywracając określoną liczbę punktów wigoru.
Eliksir kojący Wywar leczniczy stosowany przez lekarzy. Jest mieszanką odpowiednio przygotowanego ranogu. Przywraca punkty zdrowia.
Antidotum Jak nazwa wskazuje, jest to eliksir czosnkowy pomagający zwalczyć efekty trucizny znajdującej się w organizmie pacjenta.
Wywar pobudzający Jest to mieszanka z rośliny zwanej stawikrew, która potrafi pobudzić refleks, zwiększając punkty zręczności użytkownika.
Wywar wzmacniający Niebezpieczny i uzależniający środek z mandragory, który zwiększa punkty siły zażywającego.
Ekstrakt trujący Pozyskiwany z odpowiedniego przygotowania rośliny zwanej siężygronem. Tej mieszanki można użyć do zatrucia pokarmu lub ostrza.
Petarda Uzyskiwana z siarki, petarda potrafi ogniem zranić stworzenia w zasięgu eksplozji.
Petarda dymna Materiał wybuchowy pozyskiwany z ranogu oraz jaj, tworzący wokół postaci natychmiastową zasłonę dymną.
Smoczy Sen Materiał wybuchowy wynikający z odpowiedniego przygotowania soli naezańskich. W miejscu wybuchu tworzy płonący obszar, który podpala wrogów.
Głupi Jaś Petarda powodująca zamęt i rozgardiasz w szeregach wrogów. Tworzona jest z kłów potworów.
Barwnik Mikstura pozyskiwana z wycinek roślinnych. Jest to materiał potrzebny do tworzenia gotowego barwnika naturalnego.
Utrwalacz barw Utrwalacz wykonywany jest z jadu oraz zwierzęcego łoju. Niezbędny do stworzenia gotowego barwnika naturalnego.
Barwnik naturalny Mieszanka podstawowego barwnika oraz utrwalacza. Wykorzystywana do farbowania ubrań.

Prócz zawartych w tabeli produktów, alchemicy mogą także nauczyć się specjalnych receptur, które pozwolą im odkryć przepisy na unikalne mieszanki.