Oedrhena – postaci

Szlachta z Oedrheny
Aenar z Domu KsiężycaRossenar MłodszyMeredithIfannaWilemar z Trosedd

Aenar z Domu Księżyca

Aenar (lub Ennar w języku wspólnym), rycerz herbu Gwiazdy, jest seniorem Oedrheny, którą w 1263 roku drogą buntu i wojny wyswobodził spod okupacji Niskobrzegu. Formalnie włada też okupowaną przez siły lojalistów Danrheną. Celem Aenara jest zjednoczenie obu rozerwanych regionów i ponownego połączenia ich w jednolity majątek Rheny.

Wywodzi się ze starego rodu zwanego Domem Księżyca, niegdyś zaprzysiężonego Volsangom, czyli dawnym władcom Rheny. Jest najstarszym synem zmarłego rycerza Rossenara, po którym przejął włości w wieku szesnastu lat. Jego siedzibą jest Księżycowa Samotnia – górujący na stromej skale zamek ulokowany u wybrzeża Oedrheny. Jak każdy władca tego regionu zwany jest „Pierwszym Mieczem Królowej”.

W roku 1268 opowiedział się po stronie Jana Vadenkampa w jego sporze ze Steffronem II. Podobnie jak jego przodkowie, nigdy nie był specjalnie lojalny wobec dynastii Enillydów.

Aenar jest szczupłym, dwudziestosześcioletnim mężczyzną o pięknych, lecz surowych rysach twarzy, płowych włosach sięgających do ramion i bystrych malachitowych oczach.
Nie bez kozery nosi przydomek „Okrutny”. Słynie z niewyobrażalnego bestialstwa i bezwzględności, zwłaszcza wobec obcych. Nie uznaje kompromisów oraz prowokuje zuchwałością, a jego pogarda dla słabszych jest powszechnie znana w całym Srebrogórzu. Dla swej rodziny Aenar jest jednak wyrozumiały i czuły.

Rossenar Młodszy

Drugi syn rycerza Rossenara, bliźniaczy brat Meredith, urodzony w roku 1253. Zaraz po narodzinach został wywieziony do zamku w Starorzeczu, gdzie przebywał jako zakładnik, co miało zapewnić o wierności rycerzy Oedrheny względem Niskobrzegu. Pod koniec roku 1262 nieznany sprawca uprowadził młodzieńca i dostarczył go do Księżycowej Samotni. Wtedy właśnie Aenar Okrutny zbuntował się przeciw Thorrenowi znad Miedzy i ogłosił samodzielność Oedrheny.

Rossenar jest szesnastoletnim młodzieńcem o bujnych włosach koloru ciemnego blondu i jasnozielonych oczach. Podobnie jak Aenar, posiada ponadprzeciętny talent we władaniu bronią i jest wyjątkowo bezczelny. Nie podziela jednak sadystycznego charakteru starszego brata.

Meredith

Meredith jest bliźniaczą siostrą Rossenara Młodszego, choć ich podobieństwo nie jest uderzające. Gdy miała siedem lat, a Oedrhena wciąż była podległa Niskobrzegowi, Thorren znad Miedzy postanowił, iż gdy tylko osiągnie odpowiedni wiek, poślubi jego syna, Karola. Z uwagi na bunt Aenara plan ten oczywiście legł w gruzach.
W czerwcu 1269 Aenar zaproponował ją synowi Jana Vadenkampa, Joachimowi, i sprawa mariażu wciąż jest w toku.

Meredith jest śliczną szesnastolatką o ciemnoblond włosach i zielonych oczach. Jej uroda jest urokliwa, a dobre maniery i elegancja czynią z niej pełną wdzięku młodą damę.

Ifanna

Podchodząca z Mil Trachta wdowa po rycerzu Rossenarze, matka Aenara, Rossenara Młodszego oraz Meredith.
Z początku rycerz Rossenar niechętnie podchodził do zaślubin z Ifanną, głównie z uwagi na jej brak urody. W Oedrhenie drwiono, iż dzieci tej pary przypominać będą utopce, jednak, jak okazało się po latach, nie mogło to być dalsze od prawdy. Ojciec Ifanny bardzo nalegał na ślub i wniósł za nią imponujący posag. Para pobrała się latem 1244 roku.

Ifanna jest rygorystyczną i surową kobietą wychowaną w kupieckiej rodzinie. Nigdy nie grzeszyła pięknem, lecz słynie z zaradności oraz ostrej jak brzytwa retoryce. Mówi się też, że na pamięć zna każdą naukę zawartą w Dobrej Księdze.

Wilemar z Trosedd

Rycerz herbu Gwiazdy, młodszy brat nieżyjącego Rossenara, stryj i wierny sojusznik Aenara Okrutnego. W roku 1260 razem z bratankiem spiskował przeciw Thorrenowi znad Miedzy. Po odbiciu Danrheny miał otrzymać tamtejszy zamek, Samotnię Królowej. Tak się jednak nie stało, bowiem warownia została wcześniej zajęta przez cintryjskich lojalistów.

Wilemar jest zniesławionym rycerzem o równie okropnej naturze, co jego bratanek Aenar. Podczas buntu przeciw Niskobrzegowi oraz Saldfenowi kazał swym podwładnym gwałcić i golić kobiety na łyso, a także torturować jeńców, którzy nierzadko umierali w straszliwych męczarniach. W szczególną pamięć zapadł Saldfeńczykom, kiedy dla okupu porwał ichniejszego rycerza Leopolda Ryboluba. Gdy krewniacy rycerza zbierali pieniądze na zapłacenie haraczu, Wilemar wysyłał im jego odcięte palce, aż u prawej dłoni Leopoldowi został tylko kciuk, zaś u lewej jedynie kciuk i palec wskazujący. Po tym wydarzeniu na Wilemara zaczęto mówić „Potwór z Trosedd”.

Wilemar to szczupły mężczyzna koło czterdziestki. Jego spadające na ramiona roztrzepane włosy są koloru słomy. Gdyby nie wykrzywiony paskudnym grymasem wyraz twarzy i kipiące złością oczy, Potwór z Trosedd uchodziłby z pewnością za niezwykle atrakcyjnego.


Znani mieszkańcy
Finn BourdonGautier le FleauBalian z WinnejOktawia Beaumont

Finn Bourdon

Wójt miasteczka Przystań, krasnolud pochodzący z Mahakamu. W Oedrhenie osiedlił się trzy dekady temu. Zaczynał jako żołnierz i drogą awansów znalazł się na pozycji zarządcy bezpieczeństwa osady. Do jego obowiązków należą utrzymywanie porządku oraz dbanie o dobrostan straży, a także pilnowanie ładu prawnego.
Pan Bourdon to przysadzisty krasnolud lubujący się w biżuterii, dobrym winie i wojaczce. Jest ugodowy, lecz nie boi się postawić na swoim i w razie potrzeby bywa asertywny.

Gautier le Fleau

Pochodzący z Temerii wędrowny rycerz, który wstąpił na tymczasową służbę u Aenara Okrutnego. W Oedrhenie uważa się, iż to prawdopodobnie on podstępem uwolnił Rossenara Młodszego w Starorzeczu i sprowadził młodzieńca do Księżycowej Samotni.
Powód rozpoczęcia jego służby w Oedrhenie nie jest do końca znany, choć plotkuje się, że jest zakochany w siostrze Aenara, Meredith.
Gautier to sędziwy, lecz sprawny wojownik o imponującej posturze. Posiwiałe włosy nosi gładko zaczesane do tyłu i rzadko można ujrzeć go bez zbroi. Stale towarzyszy mu jego giermek, Watt.

Balian z Winnej

Oedrheński żołnierz w stopniu kapitana, wieloletni przyjaciel Aenara Okrutnego, z którym zna się od dziecka. Podczas jednej z wielu bójek między przyjaciółmi, Aenar zmasakrował twarz Baliana, w wyniku czego ten częściowo oślepnął.
Kapitan jest zrównoważonym człowiekiem o wysokim poczuciu godności i lojalności. Trudno jest go sprowokować, jednak jeśli już tak się stanie, Balian odpowiada przemocą.
Rudowłosy, niezbyt atrakcyjny, ale postawny mężczyzna z odstającymi uszami. Jego znakiem szczególnym jest bielmo na lewym oku.

Oktawia Beaumont

Wdowa po kupcu Barnabasie, który zginął zaszlachtowany przez skelligijskich piratów podczas morskiej podróży. Po nieboszczyku Oktawia przejęła prosperującą winiarnię i szereg mniejszych, lecz dochodowych interesów. Od kilku lat rodzina Barnabasa bezskutecznie stara się wygryźć kobietę z przedsiębiorstw i przejąć majątek.
Oktawia jest przebiegłą niewiastą po dwudziestce z wyjątkową smykałką do prowadzenia interesów.