Krawiectwo

— Postaramy się— rzekła czarodziejka— trochę lepiej spasować ten twój… futerał. Zawsze miałam smykałkę do kroju i szycia, powinnam zatem poradzić sobie i z tą koźlą skórą. A ty, wiedźminko, miałaś kiedyś w ręku igłę? Nauczono cię czegokolwiek poza dziurawieniem mieczem worów z sianem?
— Jak byłam na Zarzeczu, w Kagen, to musiałam prząść— mruknęła niechętnie Ciri. – Szycia mi nie dawali, bo tylko psułam len i marnowałam nici, wszystko trzeba było pruć. Okropecznie nudne było to przędzenie, łeee.”

 

Zdolność zręcznego szycia jest niezwykle pożądaną umiejętnością. Schludna, dobrze wykrojona odzież stanowi niepodważalną ozdobę i nie na darmo mówi się, że szata zdobi człowieka.

Przy podstawowym zasobie umiejętności można projektować proste koszule i nogawice, które mogą stanowić element dziennego odzienia. Im bardziej zaawansowana staje się sztuka szycia, tym więcej zdobień i bardziej skomplikowanych wykroi jesteśmy w stanie zrealizować.

Wyposażenie krawca nie musi ograniczać się jedynie do szpul nici, kilku igieł i bali wełnianego materiału- zastosowanie w zręcznych dłoniach znaleźć mogą pióra (pierze posłuży do wypełnienia bufek), jedwabi (szlachetny materiał na pewno znajdzie uznanie u osób lubujących się w luksusowych tkaninach), brokatów (te z kolei cudownie dopełniają skomplikowane hafty lub stanowią obszycie eleganckich koszul), czy naoliwionych materiałów (chroniących przede wszystkim przed wilgocią, zatem stanowiących doskonałą bazę pod płaszcze i peleryny).

Krawiec może również poszerzyć swoje umiejętności o kaletnictwo i przy użyciu skór wytwarzać pancerze- zarówno lekkie jak i te wzmocnione przeszyciami. Ćwieki oraz blaszki stają się zatem użyteczne nie tylko w kowalstwie.

Podstawowym narzędziem pracy jest przybornik krawiecki.

Od mistrza warsztatu krawieckiego można przyjmować różnorakie zlecenia, które nagradza się niespotykanymi materiałami, lub wyjątkowymi narzędziami.