Gdzieś wojna a gdzieś zabawa

Kurz jesiennego poranka poderwał nadjeżdżający z Saldfortu jeździec. Zasiadł z konia i szybkim krokiem podbiegł do mężczyzny, który siedział na ławce i zszywał zniszczoną kurtkę.

-Natan wiesz co w mieście się dzieje? – zapytał młodzik poruszony bardzo.

-Zgaduje, że zaraz się dowiem. – Odpowiedział ten drugi nie odrywając wzroku od igły i nici.

-Turniej będzie! Już stawiają pierwsze namioty. A i widziałem jak rozkładają tarcze strzeleckie!

-I co to nas ma obchodzić? – Zszywa sprawnie ze sobą zniszczone skrawki skóry.

-A no to ci powiem! Planuje udział wziąć! Ot co! – Młodzik podreptał w miejscu machając włócznią tak iż strażnik za rogu poruszył się niespokojnie.

-Przecie nie jesteś szlachetnie urodzony- na chwile podniósł na niego wzrok- jesteś łowcą nagród chyba, a nie rycerzem herbowym. – Ostatni ścieg nici przegryzł zębami. I spojrzał krytycznie na swoje dzieło.

-Teraz najlepsze będzie! Wyobraź sobie że nie trza być herbowym co by udział wziąć! Wystarczy wpłacić za udział a i co umieć. Tak mówił jeden z tych co tam organizują to.

-To się wpłać, a nie mi rzyć zawracasz… – Ten od szycia spojrzał na młodszego kompana.

-No właśnie… ja w tej sprawie… masz pożyczyć ze 250 miedzi. Jutro oddam jakiem łowca…

[…]

Zarządcy Saldfort z przyjemnością pragną ogłosić turniej z okazji 20 urodzin Panicza Alberta Pryna. Pierworodnego syna baroneta i władcy Saldfenu Ernesta Pryna. W turnieju może wziac udział każdy szlachetny wojownik bez względu na pochodzenie byle by honorowo walczyć chciał i uiścił opłate rejestracyjną w wysokości 250 miedziaków. Turniej obejmuje zarówno walkę bronią dowolną jak i łuczniczy turniej dla sprawnych oczu. Na dwa dni będzie podzielony 3.12. dla łuczników część, 4.12 dla wojów. Atrakcje też będą wszelakie co by i zjeśc było i napić się a i z kultura poobcować a i radosne świeto uczcić. A kto zaszczytu zwycięstwa dostapi ten i o cenne nagrody będzie bogatszy. Rejestracja na turniej i pytania wszelakie kto zainteresowany znajdzie pod zamkiem Baronowym w Saldforcie.

[…]

Mieszkancy i przybysze! Rejestracja na turniej Saldfordski konczy sie jutro o godzinie 18:00. Udział może wziac kazdy od rycerza po strażnika miejskiego za opłatą i dokonując rejestracji pod zamkiem w Saldfordzie. W ta sobote o godzinie 20:00 zaczyna sie pierwszy dzien turniejowy na ktorym beda rozne atrakcje od pojedynku rycerskiego o 21:00 po wyczekiwany tuniej strzelecki o 22:00 sie zaczynajacy. O 23:00 zas tańce beda a i zagra zespół muzyczny sławny w calym srebnogorzu, napić sie bedzie też mozna bo i trunki sam baron ze skarbca opłaci a i zjeść bedzie mozna syto.

Siódmego dnia jak nakazuje tradycja o 18 godzinie wystąpi trupa teatralna po niej zaś zaśpiewa sławna Bardka „Przepiórka” jedną z ballad ktore na dworach przyjęte zostaly oklaskami. O 21:30 rozpocznie sie turniej mistrzów broni po którym zwycięzca zostanie uhonorowany przez samych szlachetnych Prynów!