Czas przemian

Na most od strony pensjonatu wjechała spora grupa ubranych w Salfdeńską zieleń konnych. Jednak zieleń ta była inna, a i ci na koniach twarze pod kapturem skryte mieli. Na czele oddziału tego jechał na bułanej kobyłce jedyny który kaptura nie miał. Na ruch jego dłoni zakapturzeni zatrzymali się bezgłośnie, a on sam spojrzał chylące się ku zachodowi słońce.

– To będzie długa noc- powiedział jakby do siebie i spojrzał zaraz ku lasom mrużąc oczy.

– Nikogo nie oszczędzajcie, wyrżnąć co do nogi każdego, a głowy ich hersztów do mnie przywieźć! Taki wam wydaje rozkaz!

Uniósł ramie, a na ten znak konni wymijając pola słoneczników zniknęli miedzy konarami drzew. Niedługo potem było słychać odgłosy walk i krzyków które chwile później zamieniały się w niepokojącą ciszę. Nikt z lasu nie uciekł, i nikt niewinny krzywdy nie doznał gdy zielona konnica wyżynała jeden obóz po drugim niczym kara za grzechy tych co prawo Salfdeńskie chcieli kalać.

Gdy pojawił się pierwszy promień świtu powrócili wszyscy. Ich zielone peleryny powiewały na wietrze, i tak jak samo jak kaptury i opończe ociekały krwią zabitych. Koło siodeł przytroczone były głowy tych co w lasach myśleli że bandycić będą, co chcieli Pryńskie lasy grabić. Gdy słońce wstało na dobre leśne oddziały straży wróciły za most by dalej pełnić służbę i strzec granic.

[…]

Zarzewie

Rosły mężczyzna zapukał do drzwi wiejskiego domu i wszedł bez skrępowania zaraz.

– Witaj szwagier…- rosły głowę schylił przechodząc przez próg.

– A witam, o… a mundur gdzie? Czyżby cię niebieskie w końcu wykopali z tej straży? – spojrzał na szwagra.

– Prywatna wizyta aresztuje cię innym razem, ale do rzeczy… – zaczął się rozglądać po chacie.

– Nie ma jej, z dzieciakami do świątyni poszła. Możesz mówić jak co ważne.

– Problem jest szwagier…wypowiadać najem będą i na front wzywać, gdzieś po nowym roku wnet…

– No i? – niższy z mężczyzn spojrzał pytająco -przecież to moja chata , znaczy w wieczysta dzierżawę ją mam..

– Nie o chacie mówię… szwagier magazyn no… A jeszcze czynsze będą podnosić by na wojenkę starczyło.

– Jaki czynsz, jaki magazyn? Kurwa mój magazyn! – za głowę się załapał.

– Właśnie mówię, weź chłopaków i zajmij się tematem, trzeba to gdzieś przewieźć- obaj zamyślili się w tym samym czasie. Niższy ze szwagrów znów się odezwał.

– Już wiem gdzie , w zasadzie i tak to planowałem, mam jednego kuzyna w Saldfort…

[…]

Emersvort

„Naderwany plakat gdzieś na murach Emersvort”

OGŁASZAMY CO NASTEPUJE : Z dniem 28.12 zostały wstrzymane i odrzucone wszelkie wnioski o wynajem zabudowań. Aktualnie trwające umowy najmu zostaną rozwiązane z dniem 30.12 zgodnie z rozporządzeniem Miłościwego Jana Vandenkampa. Każdy zdolny do walki mężczyzna w wieku poborowym zostanie wcielony do rezerw wojskowych. A budynki mieszkalne jak i gospodarcze zostaną przekazane armii. Każdy kto utrudniał będzie zwolnienie budynku zostanie oskarżony o działalność wywrotową i… * Dalej urwany fragment papieru a gdzieś na dole dopisane „A POCALUJCIE WY MNIE W DUPE. JA DOMU NIE ODDAM!” *