Zwierzęta

Bogactwo fauny na Tedd Inis zdumiewa różnorodnością i skalą występowania- wiele gatunków rozsianych jest po całej wyspie, inne zaś występują jedynie na określonych terytoriach.

W poczet domowej trzody wchodzą typowe dla wiejskiego krajobrazu zwierzęta, dzięki którym przysposobić można mięsiwo, mleko lub jaja; krowy, świnie, owce, drób. W mieście zaś powszechne są typowo usłuszne stworzenia- od ograniczających liczbę szczurów i mysz kotów, przez psy wcielane nawet w szeregi wojska, po wytrzymałe konie- zarówno zimno, jak i gorącokrwiste.

Na dzikich ostępach czy traktach nie trudno rozkochać się w donośnym trelu ptaków, które na Tedd Inis, w związku z łagodnym klimatem, lęgną się cały rok.

W głębszych partiach lasów zaobserwować można liczne występowanie jeleni, sarn czy danieli, które stadnie przemierzają gęstwiny. Ich śladami zwykle podążają drapieżniki, a wśród nich najliczniejsze są wilcze watahy.
Wilki są nieocenionym źródłem skór i tłuszczu, podobnie z resztą jak niedźwiedzie, na które również łatwo się natknąć, choć stronią od towarzystwa.

W bardziej wilgotnych częściach wyspy- na mokradłach, wrzosowiskach, deltach rzek, dolinach stawnych- łatwo o spotkanie z dziczymi stadami. Należy zachować szczególną ostrożność jeśli w pobliżu znajdzie się locha z warchlakami, gdyż prosię zaatakowane wzniesie larmo wabiąc matkę, a ta już stanowi większe wyzwanie.

Pozornie spokojne łosie, które uwielbiają brodzić w bagiennych błotach, mogą stanowić zagrożenie niemalże na równi z młodym niedźwiedziem- warto zatem zastanowić się dwa razy nim na polowaniu wybierzemy go na cel.

W wysokich trawach należy baczyć na węże, które w pobliżu rozgrzanych słońcem kamieni często wyglądają za łatwą ofiarą- tędy równie gładko można rozjuszyć takowego, kiedy nieumyślnie nastąpimy na gadziego myśliwego. Żmije są mniej tolerancyjne i wystarczy często, że atakuje nawet wtenczas, gdy znajdziemy się w pobliżu.

Płazy stanowią nijakie zagrożenie- choć potrafią się bronić niezwykle walecznie, gdy poczują zagrożenie.