Umiejętności i jak trenować

Umiejętności definiują sprawność naszej postaci podczas wykonywania różnych czynności. Tym lepiej nasza postać będzie sprawować się w walce, im bardziej rozwiniemy jej umiejętność Walki Mieczami, Taktyki czy Anatomii.
W ten sam sposób, będziemy w stanie efektywniej poruszać się w cieniu, jeśli wystarczająco dobrze wyćwiczymy umiejętność Ukrywania oraz Zakradania.

Maksymalny limit każdej umiejętności wynosi 100%. Limit ten można podnieść do 105% za pomocą PD, i 110%, 115% lub 120% za pomocą specjalnych zwojów. Zwoje można zdobyć wykonując zlecenia specjalne (dla umiejętności rzemieślniczych) lub znaleźć je w ciałach silnych pokonanych potworów.

Suma wszystkich umiejętności nie może przekroczyć 700%. Dodatkowo, każda postać ma możliwość rozwijania niektórych umiejętności poza SkillCapem (limitem 700%), szczegóły i listę można znaleźć tutaj: „Darmowe” umiejętności

 

Aby zablokować lub obniżyć poziom danej umiejętności, używamy strzałek na liście w zakładce „Skills”, w ten sam sposób, co w przypadku statystyk.

 

Jak trenować

Na TC działa zmodyfikowany system Anty-Macro. W dużym skrócie:

Wystarczy ruszyć się o kratkę w którąkolwiek stronę lub zmienić cel po gainie.

Umiejętności rzemieślnicze nie używają systemu Anty-Macro – są oparte wyłącznie na trudności/szansie na wykonanie przedmiotu.

System dzieli całą mapę na sektory 1×1 kratek albo bierze pod uwagę cel, na którym postać używa umiejętności. W każdym z tych sektorów lub na jednym celu postać może trenować umiejętność do uzyskania gaina. Po otrzymaniu gaina danej umiejętności system blokuje możliwość gainów w tym obszarze lub na tym celu na 25 sekund dla umiejętności których da się bezpośrednio użyć. Czas „blokady” dla wszystkich innych umiejętności których nie da się bezpośrednio użyć, np. dla umiejętności bojowych wynosi 10 sekund.

Efekt? Nadal można trenować umiejętności stojąc w tym samym miejscu lub na 1 celu, ale zajmie to trochę dłużej niż trenowanie z poruszaniem się lub zmianą celu po gainie.

Gainy wszystkich umiejętności zależą od 3 czynników:

  • poziomu danej umiejętności – im więcej tym trudniej o gain.
  • szansie na powodzenie – jeśli zbyt łatwo lub zbyt trudno, postać nie będzie miała szansy na gain.
  • sumie wszystkich umiejętności podzielonej przez SkillCap – im bliżej 1 (np. 690/700) tym trudniej o gain. Różnica nie jest wielka więc nie trzeba się zbytnio przejmować, ale generalnie nie warto zapychać postaci niepotrzebnymi umiejętnościami.

 

Jest też kilka umiejętności, które nie używają żadnej części systemu Anty-Macro jeśli są umiejętnościami pasywnymi – jeśli rosną przy wykonywaniu niektórych czynności:
Taktyka ma szansę na pasywny gain gdy walczymy.
– Evaluating Intelligence – pasywne przy rzucaniu czarów z Magery.
– Anatomia – pasywne przy leczeniu bandażami i walce.
– Arms Lore – pasywne przy tworzeniu przedmiotów (umiejętności rzemieślnicze).
– Lumberjacking – pasywne przy walczeniu siekierami.
– Animal Lore – pasywne przy oswajaniu zwierząt i leczeniu zwierząt bandażami.

 

System dzieli umiejętności na 3 podstawowe grupy i ich kombinacje (gwiazdki w tablicy niżej odpowiadają dodatkowym grupom):

1) Gainy zależne od celu,
2) Gainy zależne od trudności,
3) Gainy zależne od pozycji.

1) Umiejętności, których gainy są zależne od celu wymagają zmiany celu dla najlepszego trenowania, np. trenując Arms Lore na jednym przedmiocie gainy będą dużo wolniejsze niż, np. losowo na 10 przedmiotach.
– wszystkie umiejętności, które po użyciu wymagają wybrania celu należą do tej grupy.
– Animal Taming, Provocation i Discordance należą zarówno do tej grupy jak i grupy 2.

2) Umiejętności, których gainy są zależne od trudności wymagają odpowiedniej szansy na powodzenie dla najlepszego trenowania.
– wszystkie umiejętności rzemieślnicze należą do tej kategorii, a trudność to szansa wykonania przedmiotu. Często można znaleźć informacje, że warto wybrać przedmioty z szansą ok. 75% na wykonanie.
– wszystkie umiejętności bojowe należą do tej kategorii. Im bieglejsza jest postać w walce tym lepiej walczyć z trudniejszymi przeciwnikami dla najszybszych gainów. Wyjątkami są Taktyka i Parowanie – Taktykę można zdobyć pasywnie w czasie walki, Parowanie w czasie udanego sparowania ciosu.
– Animal Taming, Provocation i Discordance też należą do tej grupy – trudność jest liczona zależnie od statystyk i umiejętności potwora, na którym używamy tych umiejętności.

3) Umiejętności, których gainy są zależne od pozycji wymagają by postać się ruszała. Właściwie wszystkie umiejętności, poza umiejętnościami rzemieślniczymi i tymi wymagającymi zmian celu, nalezą do tej grupy.

UWAGA: Dodatkowo, każda umiejętność (lub czynność przynależna do tej umiejętności, jak, np. kucie przedmiotu przynależne do Kowalstwa) ma szansę na udane wykonanie. Postać nie ma szansy na gain umiejętności jeśli szansa na wykonanie danej czynności jest większa lub równa 100% (za łatwa) albo mniejsza lub równa 0% (za trudna). Czyli, nie da się trenować Anatomii aktywnie (używając jej na celu) od 100% umiejętności bo szansa na udane użycie Anatomii wynosi już 100%. Podobnie, nie da się trenować Kowalstwa na przedmiocie, na który szansę wykonania mamy 100% lub 0%. Dotyczy to wszystkich umiejętności a warunki utrudniające użycie danych umiejętności są różne – warto poszukać opisów umiejętności, które chcemy trenować na stronie albo, np. na uoguide.com.

 

Tabela umiejętności:

(gwiazdki w tablicy odpowiadają dodatkowym grupom, np. gain zależy od celu i trudności, albo od pozycji i trudności)

* Gain zależy od celu ** Gain zależy od trudności *** Gain zależy od pozycji postaci
– Anatomy
– Animal Lore **
– Arms Lore
– Begging
– Discordance **
– Evaluating Intelligence
– Forensic Evaluation
– Herding **
– Item Identification
– Lockpicking **
– Poisoning **
– Provocation **
– Remove Trap **
– Snooping
– Stealing **
– Taste Identification
– Veterinary **
– wszystkie umiejętności bojowe ***
– Alchemy
– Blacksmithing
– Bowcrafting/Fletching
– Bushido ***
– Carpentry
– Cartography
– Chivalry ***
– Cooking
– Detect Hidden (używane na ziemi)
– Inscription
– Imbuing
– Tailoring
– Tinkering
– Animal Lore *
– Discordance *
– Healing ***
– Herding *
– Hiding ***
– Lockpicking *
– Magery ***
– Meditation ***
– Ninjutsu ***
– Peacemaking (używane na innych istotach)
– Poisoning *
– Provocation *
– Remove Trap *
– Stealing *
– Stealth ***
– Spellweaving ***
– Mysticism ***
– Veterinary *
– wszystkie umiejętności bojowe **
– Bushido **
– Camping
– Chivalry **
– Detect Hidden (używane na sobie)
– Fishing
– Healing **
– Hiding **
– Magery **
– Magic Resist
– Musicanship
– Ninjutsu **
– Spirit Speak
– Parrying
– Peacemaking (używane na sobie)
– Tracking
– Lumberjacking
– Mining
– Meditation **
– Stealth **
– Spellweaving **
– Mysticism **