Jak zagrać

1. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody na TC jest złożenie podania o konto. Należy pamiętać, aby koncepcja bohatera była zgodna z założeniami uniwersum Wiedźmina (realia te są zbliżone do typowego Low Fantasy, w którym dużą role odgrywa mitologia słowiańska).
Rozpatrzenie takowego trwa zwykle 2-3 dni, jednakże niezależnie od decyzji, osoba składająca podanie otrzymuje odpowiedź zwrotną w postaci wiadomości e-mail. Przy pozytywnej weryfikacji gracz otrzymuje login oraz hasło do nowo utworzonego konta.

2. Jeżeli nie zadbaliśmy o to wcześniej, należy przygotować odpowiedni pakiet plików – Tajemnice Cintry wymagają jedynie rozpakowania paczki plików TC. Potrzebny będzie także program UO Steam, bez którego nie uruchomimy gry. Pliki TC i link do UOSteam można znaleźć też w dziale Pliki.

2.1 Uruchamiamy UOSteam jako administrator (w razie problemów z uruchomieniem aplikacji należy ustawić tryb kompatybilności z Win XP SP3).
Po wskazaniu ścieżki z lokalizacją wypakowanej paczki plików TC (1. i 2. na screenie niżej), trzeba wpisać IP serwera (3.): 195.242.117.125 oraz Port (4.): 2593.

2.2 Zatwierdzenie wpisanych danych przekierowuje do okna logowania, gdzie „Account Name” i „Password” to login i hasło otrzymane w zwrotnej wiadomości pozytywnie rozpatrzonego podania.

2.3 Po otwarciu okna gry należy wrócić do okienka UOSteam, w zakładce „General” (1.) zaznaczyć opcję „Negotiate features with server” (2.) i odznaczyć „Reduce CPU usage” (3.).

3. Tworzenie postaci w kreatorze wymaga uzupełniania dostępnych opcji.

Uwaga! W podstawowym, ultimowym kreatorze możemy wpisać tylko imię postaci i wybrać jakiekolwiek umiejętności – autorski kreator TC, już w grze, odpowiada za imię, wygląd i startowe umiejętności postaci.

– W pierwszej zakładce nadajemy bohaterowi imię (zgodne z klimatem uniwersum Wiedźmina- nie używamy loginu, czy nicka z forum/discorda!) i dokonujemy wyboru jego rasy oraz płci.
– W drugiej skupiamy się na wyglądzie postaci-  dobieramy odcień karnacji oraz odpowiednie ufryzowanie i kolor włosów.
– Trzecia dedykowana jest statystykom oraz umiejętnościom. Do rozdania między siła, zręcznością i inteligencją mamy 90 pkt– jednak maksymalna wartość jednej z nich to 70 pkt, minimalna 10 pkt. W przypadku umiejętności dysponujemy 120%- i tu, maksymalna wartość jednego skilla to 50%.
– Ostatnia, czwarta zakładka to wybór lokacji startowej- Szarogród, lub Starogaje.

Uwaga! Informacje spisane czerwoną czcionką na dole tabeli kreatora to ważne wskazówki. Ich brak potwierdza poprawne przejście przez proces tworzenia postaci. Niektóre z opcji, np. niektóre lokacje startowe, mogą być niedostępne zależnie od wydarzeń w fabule serwera.

Realizacja tych trzech kroków zapewnia nam pełny dostęp do rozgrywki.

4. Warto zapoznać się z Wydarzeniami i aktualną sytuacją na serwerze. Niektóre lokacje mogą być niedostępne fabularnie albo niektórymi postaciami może grać się trudniej, np. nieludźmi w czasach  rasistowskich prześladowań.
Informacje odnośnie aktualnej sytuacji politycznej można znaleźć w Wydarzeniach i Nowinach. Warto też zapytać na oficjalnym kanale Discorda.

5. Polecamy też zapoznać się z artykułami o Mechanice serwera w dziale Poradniki, a także z Informacjami Ogólnymi.

Jako, że Tajemnice Cintry bazują na mechanice OSI (oficjalnego serwera Ultimy Online) więcej informacji odnośnie mechaniki TC można także znaleźć na
http://www.uoguide.com/UOGuide:Directoryhttp://uo.stratics.com/
oraz na oficjalnej stronie Ultimy Online – https://uo.com/wiki/ultima-online-wiki/